V Jaderné elektrárně Temelín proběhla modernizace výcvikového centra, které simuluje velín, v hodnotě 20 milionů korun. Přes 70 operátorů se v něm učí jak zvládat krizové situace, které by mohly nastat. Ročně v simulátoru proběhne přibližně 300 tréninků. Tuto zprávu sdělil dne 19. listopadu ČTK mluvčí JE Temelín Marek Sviták.

1119_simulator1
Modernizovaný simulátor v JE Temelín (zdroj: www.cez.cz)

Mluvčí uvedl, že nefunkčnost výcvikového centra by mohla znamenat porušení podmínek pro provoz elektrárny. Konkrétně prohlásil: „Na simulátoru musí každý operátor ročně řešit v průměru čtyři desítky různých scénářů. Snahou je připravit provozní personál na všechny možné situace uvnitř i mimo elektrárnu.“ Počátkem tohoto měsíce se v centru například trénovala reakce na situaci, kdy došlo k výpadku elektřiny v celých jižních Čechách.

Provozovatel JE Temelín – skupina ČEZ – připravoval modernizaci výcvikového centra déle než rok. Do řídicího systému simulátoru bylo zapracováno devět změn, které byly provedeny v minulosti na prvním výrobním bloku elektrárny. Avšak hardware se měnil naposledy před sedmi lety. Sviták řekl: „Spolehlivý provoz a reakce v časech, které odpovídají reálné situaci, mají přinést tři nové servery, nové pracovní stanice všech čtyř členů osádky blokové dozory a směnového inženýra.“ Došlo také k modernizaci pracoviště instruktorů.

Samotná modernizace probíhala jen několik dní. Ostrému provozu předcházelo testování během několika týdnů. Simulátor vypadá zcela shodně jako reálný velín. Je stejně velký, jsou v něm stejná tlačítka, zvuky, které zde může člověk slyšet. Najdeme zde třeba i stejná křesla a koberec. Operátoři podstupují denní tréninky. Úspěšné zkoušky ze simulátoru jsou součástí podkladů potřebných pro udělení operátorské licence.

V Jaderné elektrárně Temelín byla letos dokončena rozsáhlá modernizace obou výrobních bloků. Která byla spojená se zvýšením jejich výkonů. Původní projektový výkon se zvýšil z 1 962 na 2 158 MW, tj. o 196 MW.

Temelínská elektrárna zahájila výrobu elektrické energie v prosinci roku 2000. V současné době je největším zdrojem elektřiny v Česku. Svojí produkcí pokrývá 20 % české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 TWh elektrické energie, v letošním roce zatím téměř 12 TWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..