Společnost ÚJV Řež, a. s., (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.) posílila svou pozici v oblasti podpory provozu jaderných energetických bloků na Ukrajině.

gallery_35_photos0_95783
Rovenská jaderná elektrárna, kde stojí dva reaktory VVER-440 a dva VVER-1000. (Zdroj: Energoatom)

Po sérii náročných výběrových řízení byla na konci října podepsána smlouva, na základě které specialisté z Řeže v období od listopadu 2015 do roku 2018 zajistí hodnocení technického stavu vnitřních částí reaktoru 3. bloku Rovenské jaderné elektrárny (RJE). Na bloku typu VVER 1000 budou provádět kvalifikované práce, které zhodnotí stav ochranných trub, šachty, dna šachty a pláště aktivní zóny a zajistí bezpečný dlouhodobý provoz těchto zařízení. Úspěch ÚJV Řež je významný především tím, že společnost uspěla ve velmi silné konkurenci výhradně díky kvalitě předložené nabídky, i navzdory své nejvyšší nabídkové ceně.

Doložená úroveň a rozsah referenčních zakázek a vítězné ohodnocení v kritériích, zaměřených na kvalifikaci, vzdělání a zkušenosti navržených realizátorů dokládá, že se ÚJV Řež trvale drží na špičce v mezinárodním měřítku. Z hlediska objemu zakázky, který překračuje 350 tisíc USD (asi 9 mil. Kč), představuje tato smlouva další významný kamínek v mozaice spolupráce společnosti s ukrajinskými energetickými institucemi a zařízeními.

Divize Integrita a technický inženýring, která je lídrem projektů ÚJV Řež na Ukrajině, plynule navazuje na úspěchy z minulých let, kdy se například zasloužila o povolení k prodloužení provozu 1. bloku Jižněukrajinské JE nebo vedla mezinárodní konsorcium v projektu, zaměřeném na rozvoj strategie řízení bezpečného dlouhodobého provozu ukrajinských jaderných elektráren. V nejbližší době společnost ÚJV Řež očekává uzavření kontraktů i pro práce na vnitřních částech reaktoru na dalších blocích Rovenské JE (bloky č. 1 a 2 typu VVER 440).

Rovenská jaderná elektrárna leží v Rovenské oblasti na řece Styr u města Kuzněcovsk. Je vybavena čtyřmi ruskými jadernými reaktory. Všechny jsou vodo-vodní (VVER). Celkový výkon elektrárny je zhruba 2800 MW a provozuje ji státní společnost Energoatom. Stavba prvního bloku začala 1. srpna 1973, stavba druhého 1. října 1973. Do provozu byly uvedeny 31. prosince 1980, respektive 30. prosince 1981. Se stavbou třetího reaktoru se začalo 1. února 1980 a se stavbou čtvrtého 1. srpna 1986. Třetí byl uveden do provozu 21. prosince 1986 a čtvrtý až 10. října 2004. Aktuálně se třetí blok tedy blíží konci plánované doby 30letého provozu. Na prodloužení jeho provozu se ÚJV Řež aktuálně podílí ve dvou nejdůležitějších oblastech. Dokončují se práce na hodnocení technického stavu a způsobilosti pro prodloužený provoz tlakové nádoby reaktoru. Na tuto činnost pak navazuje právě realizace hodnocení vnitřní vestavby.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..