Během několika minulých týdnů byly plány pro první tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu, která se má nacházet na pobřeží Středozemního moře, na pospas národní i mezinárodní politice, hrozby zrušení projektu následovaly prohlášení o podpoře výstavby.

thumbmaker.php
Vizualizace JE Akkuyu (zdroj: en.dunyatimes.com)

Dne 16. listopadu turecký ministr energetiky Ali Riza Alaboyun pro tiskovou agenturu Reuters uvedl, že Turecko chce urychlit práce na projektu, aby co nejdříve překonalo regulační překážky, které projekt zpozdily. Přesto však ministr Alaboyun podotkl, že termín plánovaného spuštění elektrárny zůstává stanoven na rok 2022. Projekt dosud čelil zpoždění převážně kvůli obavám z dopadů na životní prostředí a politické nestability.

Turecko podepsalo s Ruskem dohodu o výstavbě a provozu jaderné elektrárny Akkuyu v květnu roku 2010. V roce 2013 Ankara pověřila ruskou státní jadernou korporaci Rosatom, aby vybudovala, vlastnila a provozovala tuto elektrárnu. Turecký ministr pro životní prostředí projekt v hodnotě 20 miliard dolarů schválil v prosinci roku 2014. Po dokončení se má elektrárna sestávat ze čtyř bloků s tlakovodními reaktory VVER-1200 o výkonu 1200 MWe. Základní kámen elektrárny byl položen v dubnu letošního roku, přičemž samotná výstavba elektrárny má začít na konci roku 2016.

Podle Fuada Akhundova, generálního ředitele společnosti Akkuyu NGS, investovala firma do projektu již 3 miliardy dolarů, přičemž financování má zajištěné až do roku 2017. Společnost již zažádala o potřebná stavební povolení u tureckého regulačního úřadu Turkish Atomic Energy Authority (TAEK), avšak jejich vyřízení může trvat podle zástupců úřadu jeden a půl až dva roky. Mezitím společnost Akkuyu NGS pokračuje v další práci kolem projektu, včetně zadávání zakázek na zařízení jako jsou například turbíny. Akhundov uvedl, že veškeré náklady za případná zpoždění projektu uhradí ruská strana.

Na začátku října, po rozhodnutí Ruska účastnit se leteckých útoků na Islámský stát v Sýrii, se zdálo, že projekt čelí riziku úplného zrušení. Turecký prezident Tayyip Erdogan tehdy pohrozil, že zastaví jaderné a plynové projekty s Ruskem s tím, že jsou jiné státy, odkud může Turecko dodávat plyn a které mohou Turecku pomoci postavit první jadernou elektrárnu. Následně o deset dní později turecký ministr energetiky Riza Alaboyun uvedl, že výroky prezidenta Erdogana byly nesprávně vyloženy a že Turecko nemá s Moskvou žádné spory ohledně energetických projektů.

O měsíc později prohlásil, že Rusko je jedním z nejlepších partnerů Turecka v oblasti energetiky. „Rusko je jedním z tureckých nejlepších partnerů, což dokazují i bezproblémové dodávky zemního plynu do naší země. Doufáme, že ruské a turecké společnosti budou i nadále spolupracovat nejen v energetickém sektoru, ale i v dalších oblastech,“ prohlásil. Dále pak zdůraznil spolehlivost ruského projektu na výstavbu jaderné elektrárny Akkuyu a dodal, že elektrárna bude plnit modelovou funkci podpory a pozitivního postoje k využívání jaderné energie.

„Nejistoty po volbách ze dne 7. června nám bránily hladce vyřešit určité problémy. Avšak od příštího týdne práce na projektu opět na plno začnou a všechny právní překážky budou dořešeny, jakmile bude vytvořena nová vláda,“ uvedl ministr energetiky Alaboyun na okraj summitu G-20, který se konal v jižní pobřežní provincii Antalya.

Komentáře ministra Alaboyuna byly vyřčeny po meetingu ruského prezidenta Vladimira Putina a tureckého prezidenta Erdogana na summitu. Diskuze mezi těmito představiteli zahrnovala také projekt plynovodu Stream, jehož realizace zůstává dosud nejistá.

Mezitím se konala také schůzka ohledně návrhu a výstavby podvodních hydraulických konstrukcí (SHS) pro jadernou elektrárnu Akkuyu mezi firmou Akkuyu NGS a společností Cengiz Insaat Sanayi ve Ticaret, která byla zvolená jako dodavatel SHS konstrukcí. „Na schůzce se projednaly: hranice zodpovědnosti za design; modely a geometrické parametry rozvodů chladících vodních smyček; parametry filtrace; konstrukční parametry přepážek; a ověření vstupních parametrů pro návrh SHS konstrukcí,“ uvedla dne 11. listopadu společnost Akkuyu NGS.

Zástupce ředitele pro konstrukci projektu jaderné elektrárny Akkuyu Dimitrij Litvienko prohlásil, že v současné době probíhají průzkumy v rámci kontraktů na návrh a výstavbu SHS konstrukcí. Samotná výstavba mořských hydraulických staveb je plánovaná na rok 2016.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..