Vědec v oboru životního prostřední a expert na globální energetiku Tom Blees tvrdí, že v zájmu ochrany životního prostředí a minimalizace změn klimatu musíme co nejdříve podniknout kroky k eliminaci fosilních zdrojů z energetických mixů jednotlivých zemí.

TomBlees4
Expert na globální energetiku Tom Blees (zdroj: thebreakthrough.org)

Uvádí, že k nahrazení uhelných elektráren musíme nasadit celou řadu elektrických zdrojů – včetně těch jaderných. Jenom tak je reálně možné uspokojit zvyšující se poptávku po energii na celém světě.

Blees při svém projevu na meetingu jihoafrické jaderné asociace Nuclear Industry Association of South Africa (NIASA) v Johannesburgu uvedl: „Potřeba zreformovat energetiku je nejvíce patrná na státech, jako je Jihoafrická republika, kde je pozornost zaměřena na rozvoj infrastruktury a zvyšování životní úrovně obyvatel.“ Blees navštívil Jihoafrickou republiku jako host série přednášek o výhodách jaderné energie pro národní ekonomiku a životní prostředí.

„Jaderná energie v zemi, jako je Jihoafrická republika, musí a bude hrát klíčovou roli v národním ekonomickém a sociálním rozvoji. Výstavba a rozvoj jaderných elektráren v Jihoafrické republice zajistí budoucí energetickou bezpečnost, současně s tím vytvoří tisíce nových pracovních míst a rozvine zde vysoce specializovanou odbornost. Rozvoj jaderné energetiky bude rovněž stimulovat další zájem o vědy, čímž zlepší pracovní podmínky, technické dovednosti zdejších obyvatel i úroveň technického vzdělání,“ podotknul.

Blees je světově známým odborníkem pro jeho vyvážený a pragmatický pohled na energetické potřeby moderního světa. Přestože uznává význam a důležitou roli obnovitelných zdrojů elektřiny, zůstává realistický ohledně technologických možností těchto zdrojů pokrývat základní energetickou poptávku po elektřině v moderních společnostech.

„Vzhledem k tomu, že vodní energetika je v rozvinutých státech blízko dosažení svého maximálního potenciálu (navíc ti samí ekologičtí aktivisté, kteří slibují energetiku kompletně založenou na obnovitelných zdrojích, budou prvními, kteří budou protestovat proti výstavbě nových přehrad), převážná část obnovitelné energie bude muset pocházet z biomasy a větrných a slunečních elektráren. Avšak biomasa má své problémy a přerušovanost a sezonní závislost dodávek elektřiny z větrných a slunečních elektráren způsobuje v energetických sítích obrovské potíže.“

Co se týče budoucnosti ceny jaderné energie a výstavby jaderných elektráren, Blees zůstává optimistický. Zlepšení ekonomické situace jaderné energetiky podle něj napomůže i fakt, že pokročilé jaderné systémy jsou nyní vyvíjeny tak, aby mohly být vyráběny v podobě sériově vyráběných modulů smontovaných v lokalitě elektrárny.

Blees věří, že tento směr rozvoje umožní, aby cena za jadernou elektrárnu klesla až k bodu, kdy díky jejímu ekonomickému a bezpečnému provozu bude moci hnát globální energetickou transformaci s cílem zajistit spolehlivou, bezpečnou a čistou elektřinu pro celé lidstvo. Blees uvádí, že k započetí této transformace máme nutné technologie již dnes.

Zdroj: Nuclearfriendsfoundation.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..