Ze všech švédských lokalit, které byly zvažovány pro výstavbu hlubinného úložiště použitého jaderného paliva je podle švédského úřadu Swedish Radiation Safety Authority (SSM) právě lokalita Forsmark nejvhodnější.

hra-F-
Vizualizace švédského úložiště (zdroj: www.bsrrw.org)

Společnost Swedish Nuclear Fuel and Waste Management Company (SKB) zvolila místo u města Söderviken jihovýchodně od jaderné elektrárny Forsmark, a to kvůli suchému skalnatému podloží, nízkému počtu zlomů v žulovém podloží a kvůli pomalému pohybu podzemních vod. Regulační úřad SSM oznámil, že dle jeho předběžných posouzení společnost SKB vybrala z uvažovaných lokalit tu nejvhodnější.

Dále úřad SSM uvedl, že je ještě příliš brzy na to činit jakékoli konečné závěry. Stále jsou zde zbývající otázky k přezkoumání a zvážení, a to ještě před předložením formálního stanoviska švédskému soudu Sweden’s land and environment court (plánováno na jaro 2016) a vládě. Úřad SSM sdělil, že konečné rozhodnutí vlády ohledně úložiště očekává v roce 2017. Společnost SKB doufá, že výstavba a uvedení úložiště do provozu bude dokončeno do roku 2028, kdy by měl být zahájen zkušební provoz. Komerční provoz je naplánován od roku 2030.

Lokalita Forsmark byla předložena místními lídry jako kandidát na podzemní úložiště v roce 2002. Proces výběru zahrnoval několik dalších kandidátních míst, přičemž nakonec byla vybrána právě lokalita Forsmark, která se těšila 77% místní podpoře. Společnost SKB předložila svoji žádost k výstavbě v roce 2011, proces schválení probíhá dosud. Ansi Gerhardsson z úřadu SSM uvedl: „Náš předběžný odhad je takový, že proces společnosti SKB na výběr lokality zvolil skutečně nejvhodnější lokalitu pro úložiště takového typu, jaké společnost SKB plánuje.“

Úložiště bude mít kapacity pro uložení 12 000 tun použitého jaderného paliva v 6 000 kontejnerech vyrobených ze slitiny mědi a železa, které budou obklopeny bentonitem absorbujícím jakoukoliv budoucí netěsnost. Úložiště se bude sestávat z asi 60 kilometrů tunelů určených pro ukládání použitého jaderného paliva, které budou vyhloubeny v hloubce 500 metrů v žule staré 1,9 miliardy let. Gerhardsson z úřadu SSM nicméně dodal: „Je ještě příliš brzy na vyvozování jakýchkoliv závěrů o tom, jaké bude naše celkové zhodnocení. Úřad SSM má stále důležité a podstatné záležitosti k přezkoumání, například v souvislosti s dlouhodobou celistvostí ukládacích kontejnerů.“

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..