Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) se potýká s problémem ohledně získávání nových zaměstnanců. Zatímco současné dostatečně ohodnotit dokáže, těm novým již řádnou mzdu nabídnout nemůže. Dne 12. listopadu sdělila tuto skutečnost poslancům z hospodářského výboru předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Za problémem stojí především nový služební zákon, který neumožňuje dát novým zaměstnancům více peněz, dodala předsedkyně.

JW39cdc0_drabova
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (zdroj: idnes.cz)

Úřad například vypsal výběrové řízení na inspektora, nikdo se však na pozici nepřihlásil. Předsedkyně Drábová se vyjádřila o nezájmu ČTK takto: „Problémem je to, že pokud chceme přijmout odborníka, který přichází odjinud než ze státní správy, tak ty nástupní platy jsou – pardon, já to řeknu – ale na trhu práce v odpovídajících profesích směšné.“ Z ostatních úřadů SÚJB zaměstnance získávat nemůže, neboť nemají potřebnou odbornost.

Hospodářský výbor následně odhlasoval, že současná podoba služebního zákona ztěžuje kvalitní personální politiku státních organizací. Mimo to brání zaměstnávání špičkových odborníků. K vládě byla proto vznesena žádost o neprodlené řešení situace. Předseda výboru Ivan Pilný (ANO) prohlásil: „Ten zákon je paskvil a je třeba ho změnit.“

Výbor se dne 12. listopadu zabýval návrhem rozpočtu SÚJB na následující rok. Doporučil jeho schválení podle vládního návrhu. Úřad má mít k dispozici na své výdaje 359,96 milionů korun. Jedná se o částku, která byla oproti částce přidělené na letošní schválený rozpočet snížena o 70 milionů. Na straně příjmů by měl úřad do rozpočtu odvést přibližně 170 milionů korun. Jedná se především o peníze z poplatků.

Jedna z největších položek v rozpočtu úřadu je částka 117,5 milionu korun, která je určena na platy zaměstnanců. Státní závěrečný účet za minulý rok uvádí, že průměrný plat v úřadu činil 43 111 Kč. Podle Českého statistického úřadu činil průměrný plat v energetice za loňský rok 41 294 Kč na přepočtené osoby.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..