Japonský podnik Toshiba přiznal, že jeho americká jaderná divize Westinghouse utrpěla v letech 2012 a 2013 ztráty, a to kvůli odpisům. Účetní skandál, který je v Japonsku nevětší od účetních manipulací firmy Olympus v roce 2011, tak pokračuje. Společnost Toshiba během letošního roku oznámila nesrovnalosti v účetnictví. Zjistilo se, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila svůj zisk celkem o 155 miliard JPY (32 miliard korun).

Společnost Toshiba ve čtvrtek večer hájila své praktiky ohledně výsledků americké divize tím, že údaje o účetních ztrátách nemusela zveřejňovat, a to protože provozní hospodaření podniku Westinghouse bylo ziskové. Akcie Toshiby se však dne 13. listopadu propadly až o 9 % na téměř tříleté minimum. Od dubna, kdy byly zveřejněny nesrovnalosti, ztratily akcie skupiny téměř 40 %.

Agentura Reuters uvádí, že mezi analytiky se objevují dohady o tom, že Toshiba hodnotu hmotných a nehmotných aktiv divize Westinghouse nadceňuje. Nynější hodnocení údajně dostatečně nezohledňuje pokles poptávky po jaderné energetice. Ten je způsoben v důsledku havárie v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči a prudkým růstem těžby ropy v USA. Společnost Toshiba v červenci letošního roku uvedla, že by svůj 87% podíl v podniku Westinghouse mohla snížit.

Společnost Westinghouse byla ve hře o dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Tendr na dostavbu skupina ČEZ sice v loňském roce zrušila, nicméně dostavba českých jaderných zdrojů je stále aktuálním tématem.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..