Společnost Hitachi-GE Nuclear Energy uzavřela dohody o spolupráci s britskou společností Cavendish Nuclear Limited a s francouzskou firmou Areva NC tykající se likvidace varných reaktorů (BWR) v Japonsku.

KashiwazakiKariwa-1024x811-550x380
Japonská jaderná eletrárna Kashiwazaki Kariwa (zdroj: japandailypress.com)

V tiskovém prohlášení ze dne 11. listopadu společnost Hitachi-GE uvádí, že se chystá podniknout přípravné kroky k likvidaci domácích jaderných reaktorů BWR s využitím mezinárodních zkušeností obou společností. Zahájeny byly mimo jiné i intenzivní studie zkoumající možnosti při likvidaci jaderných reaktorů v Japonsku, přičemž některé zdejší společnosti již začaly s konkrétními přípravnými kroky v rámci jejich programů na likvidaci jaderných reaktorů. Společnost Hitachi-GE oznámila, že by ráda trh likvidací jaderných reaktorů vedla.

Společnost uvedla, že prostřednictvím vlastních vývojových, konstrukčních, stavebních a provozních zkušeností v Japonsku je schopná zužitkovat vlastní technologie, know how a zkušenosti při podpoře, plánování a provádění likvidačních prací.

„Společnosti Areva a Cavendish jsou dobře zavedené společnosti a respektovaní dodavatelé jaderných, inženýrských a likvidačních služeb,“ uvedla společnost.

„Britská společnost Cavendish má značné zkušenosti s inženýrskými pracemi, plánováním a prováděním likvidačních prací na britských a evropských plynem i lehkou vodou chlazených reaktorech a s nakládáním s jaderným odpadem,“ uvedla společnost. „Areva za svoji dobu existence naakumulovala velké množství zkušeností získaných při likvidačních pracích na evropských i amerických reaktorech, mezi kterými byly i reaktory typu BWR.“

Společnost Hitachi-GE je společným podnikem firem Hitachi a General Electric, který byl založen v červenci roku 2007. Dosud společnost prováděla různé práce na 23 jaderných reaktorech, včetně těch, které jsou v současné době ve výstavbě. Firma Hitachi-GE se také podílela na výstavbě všech japonských pokročilých varných reaktorů (ABWR). Čtyři tyto reaktory jsou již provozuschopné – šestý a sedmý blok jaderné elektrárny Kashiwazaki Kariwa, pátý blok jaderné elektrárny Hamaoka a druhý blok jaderné elektrárny Shika – a další dva jsou ve výstavbě – třetí blok jaderné elektrárny Shimane a jednobloková jaderná elektrárna Ohma.

V zahraničí společnost v minulosti dodala také hlavní reaktorové vybavení pro tchaj-wanskou jadernou elektrárnu Lungmen. Předprovozní testy byly na prvním bloku této elektrárny úspěšně dokončeny v létě loňského roku, nicméně projekt byl pozastaven na tři roky, počínaje od letoška.

Na začátku listopadu společnost Hitachi-GE dosáhla regulačního milníku v rámci jejího cíle nasazení reaktorů ABWR ve Velké Británii. Britské regulační úřady totiž potvrdily, že se přesunuly do finální fáze procesu hodnocení reaktorového designu Generic Design Assessment (GDA). Dokončení procesu GDA pro britskou verzi reaktorů ABWR je plánováno na konec roku 2017.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..