Jihoafrická energetická společnost Eskom neočekává, že do dubna 2016 skončí s řízenými výpadky elektřiny. Podnik chce, aby vláda pokračovala s plánovaným rozšířením jaderných kapacit, sdělil parlamentu generální ředitel společnosti dne 11. listopadu.

koeberg1
Jaderná elektrárna Koeberg (zdroj: melkbos.com)

Nejvyspělejší ekonomika v Africe bojuje se svojí dosud nejhorší energetickou krizí. Společnost Eskom se usilovně snaží udržet světla v milionech domácností a podniků.

Po nástupu masivního programu pro údržbu stárnoucích uhelných elektráren, která v zemi probíhá, byla společnost Eskom na počátku tohoto roku nucena implementovat časté celostátní výpadky elektřiny, které jsou zde známé jako „snižování zatížení“.

Nicméně společnost zatím odpojila od elektřiny pouze některé oblasti, přičemž celková doba tohoto stavu dosáhla za posledních 87 dní 2 hodin a 20 minut.

„Budeme i nadále pokračovat ve snahách bezproblémových dodávek elektřiny s tím, že velký důraz budeme klást na minimální nebo nulové snižováním výkonu našich elektráren během jejich údržby,“ uvedl generální ředitel společnosti Eskom Brian Molefe.

Ministr pro veřejné společnosti Lynne Brown, jehož ministerstvo dohlíží na státní podniky, v srpnu řekl, že společnost Eskom bude i nadále pokračovat s implementací řízených výpadků elektřiny během následujících 18 měsíců, neboť se potýká s nedostatkem výrobních kapacit.

Ředitel Molefe znovu dne 11. listopadu zdůraznil, že společnost Eskom plně podporuje vládní plán na výstavbu 9 600 MWe nových jaderných kapacit do roku 2030 s tím, že jaderná energie by měla být důležitou součástí energetického mixu Jihoafrické republiky.

Společnost Eskom uvedla, že očekává, že bude mít do roku 2025 v provozu 53 600 MWe energetických kapacit ve srovnání s 45 000 MWe, které má země k dispozici v současné době.

Společnost Eskom provozuje jedinou jadernou elektrárnu na celém africkém kontinentu – JE Koeberg – nedaleko Kapského Města.

Ředitel Molefe prohlásil o jaderném programu, který podnítil diskuzi ohledně jeho masivních nákladů, že je proveditelný.

Uvedl, že jaderné elektrárny mají obvykle životnost až 60 let a doba návratnosti je přibližně 20 let.

„V Jihoafrické republice je možné financovat a provozovat další jaderné elektrárny – ve skutečnosti to bude nezbytné,“ řekl o plánované jaderné flotile, jejíž cena se odhaduje na více než 100 miliard dolarů.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..