Společnost Entergy dne 2. listopadu oznámila, že se na konci roku 2016, nebo na počátku roku 2017 chystá z provozu vyřadit jednoblokovou jadernou elektrárnu James A FitzPatrick ve státě New York. Jako hlavní důvody k tomu rozhodnutí společnost uvedla značné snížení výnosů, špatnou situaci na trhu a vysoké provozní náklady.

9383362-large
JE James A FitzPatrick (zdroj: www.syracuse.com)

Firma Entergy uvedla, že se chystá v nejbližší době o svém záměru ukončit provoz elektrárny na konci tohoto palivového cyklu informovat provozovatele místní elektrické sítě New York Independent System Operator (NYISO) a úřad New York Public Service Commission.

Společnost prohlásila, že během minulých měsíců neúnavně pracovala s úřady státu New York a snažila se najít konstruktivní a oboustranně výhodné řešení, aby elektrárnu nemusela uzavřít. Varný reaktor o výkonu 813 MWe vyrábí elektřinu od roku 1975, přičemž provozní licenci má platnou až do roku 2034.

Entergy nakonec identifikovala několik faktorů, kvůli kterým není další provoz elektrárny ekonomicky životaschopný. Trvale nízké velkoobchodní ceny elektřiny, které jsou z velké části důsledkem rekordně nízké ceny zemního plynu, značně snížily výnosy elektrárny. Současné ceny elektřiny klesly zhruba o 10 dolarů za megawatthodinu, což se podle společnosti rovná roční ztrátě 60 milionů dolarů na výnosech elektrárny.

Druhým nejdůležitějším faktorem je podle společnosti Entergy vadná struktura trhu, která nedokáže adekvátně kompenzovat jaderné elektrárny za výhody, které do energetického mixu přinášejí.

„FitzPatrick a další jaderné elektrárny přinášejí klíčovou diverzitu energetických zdrojů společně se značnými výhodami souvisejícími s ochrannou klimatu. Kromě produkce bezemisní energie tyto elektrárny slouží jako spolehlivý a výkonný zdroj, který stabilně produkuje velké množství energie 24 hodin denně 7 dní v týdnu,“ podotkla společnost.

Vysoké náklady na provoz jaderné elektrárny FitzPatrick a její umístění v lokalitě s přebytkem energie a nízkou poptávkou dále snižují její schopnost generovat výnosy, dodala společnost.

V minulém měsíci společnost Entergy rovněž oznámila uzavření jednoblokové jaderné elektrárny Pilgrim ve státě Massachusetts z podobných důvodů.

„Vzhledem ke složité finanční situaci, které naše elektrárny čelí kvůli trvale nízkým velkoobchodním cenám a dalším nepříznivým podmínkám trhu, jsme byli donuceni řádně posoudit všechna naše aktiva,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Entergy Leo Danault.

Společnost Entergy vlastní flotilu deseti jaderných reaktorů napříč celými Spojenými státy, navíc poskytuje podporu a poradenské služby ještě pro další reaktor. Firma uvedla, že „i nadále zůstává odhodlána pokračovat v provozování jaderné energetiky.“

Po uzavření jaderné elektrárny FitzPatrick bude společnost Entergy ve státě New York provozovat jedinou jadernou elektrárnu o dvou blocích – JE Indian Point. Kromě jaderných elektráren FitzPatrick a Indian Point se ve státě New York nacházejí ještě dvě jaderné elektrárny provozované společností Exelon – jednobloková jaderná elektrárna Ginna a dvoubloková jaderná elektrárna Nine Mile Point.

Jaderné elektrárny společnosti Entergy nejsou jedinými, které se ocitly v nebezpečí předčasného uzavření kvůli ekonomickým důvodům způsobeným neregulovaným trhem s elektřinou. Například společnost Exelon minulý týden oznámila, že odloží rozhodování o budoucnosti jedné z jejích ekonomicky ohrožených elektráren – JE Clinton – poté, co místní nezávislý provozovatel elektrické sítě Midcontinent Independent System Operator uznal potřebu změn ve struktuře trhu s elektřinou ve státě Illinois.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..