Belgický federální regulační úřad Federal Agency for Nuclear Control (AFCN) včera oznámil, že schválil opětovné spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Doel a druhého bloku jaderné elektrárny Tihange. Provozovatel elektráren, společnost Electrabel, uvedl, že regulátor shledal oba bloky naprosto bezpečné pro další provoz. K tomuto závěru došel po sérii testů a inspekcí vyšetřujících výrobní kazy tlakových nádob reaktorů těchto bloků.

MEDION DIGITAL CAMERA
JE Tihange (zdroj: wikipedia.org)

Společnost Electrabel odstavila oba bloky v březnu roku 2014. „Odstavení jaderné elektrárny jako preventivní opatření je jedním z obecných principů jaderné bezpečnosti,“ prohlásila včera společnost.

Dne 17. července letošního roku společnost Electrabel předložila prvotní verze svých finálních zpráv ohledně stavu elektráren k regulačnímu úřadu AFCN. Konečné verze těchto zpráv byly úřadu předloženy dne 28. října. „Tyto dokumenty velmi pečlivě uvádějí nálezy zjištěné výzkumem vykonávaným multidisciplinárním týmem sestávajícím se z interních i externích odborníků z Belgie a zahraničí,“ uvedla společnost Electrabel.

Společnost poté, co provedla desetitisíce hodin inspekčních prací a více než 1500 materiálových zkoušek, sepsala závěry inspekcí do šesti hlavních bodů. Vady zjištěné v tlakových nádobách reaktorů jsou vodíkové vločky, které vznikly při výrobě v průběhu procesu kování, v reaktorových nádobách tak byly přítomny od samého počátku provozu, uvedla společnost. Vodíkové vločky jsou kvazilaminární, přičemž leží rovnoběžně s vnitřní stěnou reaktorové nádoby. „V důsledku toho jsou mechanickému namáhání vystaveny jen okrajově a nemají žádný negativní dopad na celkovou strukturální integritu reaktorové nádoby,“ dodala společnost. Ultrazvukovými zkouškami se společnosti Electrabel podařilo detekovat, lokalizovat a změřit všechny vodíkové vločky v reaktorových nádobách obou bloků.

Dodatečné inspekce provedené ještě v roce 2014 detekovaly všechny vodíkové vločky a prokázaly, že zůstávají v průběhu času stabilní a vady se tak dále nerozvíjejí, uvedla společnost. Přítomnost vodíkových vloček v tlakových nádobách reaktorů tak nemá žádný vliv na vývoj strukturální houževnatosti okolního materiálu, dodala společnost. „Strukturální integrita reaktorové nádoby tak zůstává garantována za všech okolností, tedy jak za normálního provozu, tak i v případě nehody,“ prohlásila firma.

Všechny analýzy a výpočty byly založeny na velmi konzervativních předpokladech a společnost Electrabel tak může potvrdit, že „zjištěné závěry svědčí o strukturální integritě reaktoru s velkými bezpečnostními rezervami.“

Po získání povolení od regulačního úřadu AFCN společnost Electrabel uvedla, že započala přípravné práce pro restart obou bloků. Dokončení těchto prací zabere kolem čtyř týdnů, přičemž budou bedlivě monitorovány orgány pro jaderný dohled.

Po dokončení dalšího palivového cyklu projdou obě reaktorové nádoby opětovnou inspekcí s využitím pokročilých ultrazvukových metod, uvedla společnost.

Druhý blok jaderné elektrárny Tihange má provozní licenci platnou do roku 2022, kdy dosáhne čtyřiceti let provozu. Provozní licence třetího bloku jaderné elektrárny Doel vyprší v roce 2023.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..