Skupina ČEZ požaduje, aby policie prověřila okolnosti provedení nekvalitních kontrol svarů v Jaderné elektrárně Dukovany. Minulý týden podala firma podnět k prošetření k Okresnímu státnímu zastupitelství v Třebíči, které se ho chystá předat policii. Policie by poté měla zahájit v této věci trestní řízení. Tyto informace vyplývají ze sdělení, které poskytli ČTK dne 24. listopadu mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž a třebíčský státní zástupce Zdeněk Špaček. Problematické kontroly svarů prováděla společnost Tediko. Její vyjádření zatím ČTK nezískala.

07_edu
JE Dukovany (zdroj: www.cez.cz)

Ani předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová nevyloučila podání trestního oznámení kvůli tomu, co se stalo v JE Dukovany. ČTK sdělila dne 24. listopadu: „Není nebezpečí z prodlení. Pokud se skutečně rozhodneme ho podat, bude na neznámého pachatele.“

Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany činí 2 040 MW. Při plném výkonu pokrývá elektrárna přibližně 20 % celkové spotřeby elektřiny v Česku. Kontroly svarů zde byly zahájeny z důvodu, že při prověrce dokumentace byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky. V Dukovanech je proto od 19. září v provozu pouze jeden výrobní blok ze čtyř celkových.

U dvou ze tří odstavených bloků se kontroly chýlí k závěru. Termíny jejich zprovoznění však zatím podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka stanoveny nebyly.

Skupina ČEZ podala podle svého mluvčího Kříže podnět k policejnímu prošetření záležitosti dne 16. listopadu. Kříž prohlásil: „Důvodem jsou skutečnosti o neprovedení kontrol v souladu s požadovanou jakostí RTG snímků podle norem.“ Dále sdělil, že se podání netýká konkrétních lidí. Vzhledem k probíhajícím odstávkám firma zatím nemohla vyčíslit škodu, která jí vznikla, uvedl.

Mluvčí dukovanské elektrárny Bezděk řekl, že firma Tediko prováděla v elektrárně diagnostické kontroly svarů pomocí radiografických zkoušek, tedy rentgenových snímků. Následně je vyhodnotila a vystavila závěrečné protokoly. Dodal: „Společnost Tediko v současné době v rámci Jaderné elektrárny Dukovany nepracuje.“

Podle Bezděka se kontroly svarů na prvním a třetím bloku JE Dukovany blíží ke konci. Minulý víkend byly zahájeny kontrolní práce na zbývajícím druhém bloku Dukovan, který je také odstavený.

Říjnová tisková zpráva SÚJB uvádí, že inspektoři úřadu našli nekvalitní rentgenové snímky u svarů jak v jaderné, tak v nejaderné části elektrárny. Tato zjištění se však netýkala nejdůležitějších komponent jaderného zařízení, jako je tlaková nádoba reaktoru nebo kompenzátor objemu. Drábová dne 24. listopadu uvedla: „Kontroly probíhají tak, aby bylo možno spolehlivě prokázat kvalitu dotčených svarů a v případě potřeby opravit nalezené vady.“

Dukovanský druhý blok byl energetiky odstaven v noci na 18. září. Třetí výrobní blok ho následoval o den později. První blok je odstavený podle plánu od 28. srpna, původně však měl být zprovozněn v závěru měsíce října.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

  Jaký bude následující scénář?

  ČEZ bude muset vyčíslit škodu- miliony až miliardy?Firma Tediko ( nebo snad zaměstnanci) budou souzeni a odsouzeni pro nedbalost. Firma se zlikviduje (s.r.o.) zaměstnanci přijdou o 1 až 2 platy. Manažéři se vykroutí.
  Ale, Jiří Hezoučký zaplatí advokáty a mezi viníky bude i ČEZ( ze zákona odpovídá za bezpečnost)a přebírá a kontroluje práce dodavatelů. Následky dtto Tediko.
  Ale Zelení (domácí i zahraniční) se zmátoří a obviní SUJB z nedbalosti (ty vady jsou tam 30let!!).
  Následek: vymění se předseda SUJB, pí. Drábová půjde do Vídně, nebo do senátu.

  Johahn

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..