Energetická skupina ČEZ sníží celoroční cíl provozního zisku (EBITDA) za letošní rok, soudí analytici. Tuto zprávu by měli oznámit její zástupci během úterní tiskové konference, která se bude konat kvůli výsledkům za 3. čtvrtletí. Jako důvod lze označit dlouhodobou neplánovanou odstávku bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. Na tomto tvrzení se shodli analytici, které oslovila ČTK. Skupina ČEZ letos již jednou výhled upravila, a to v srpnu, kdy ho snížila ze 70 na 68 miliard korun. Analytici uvádí, že by nový cíl mohl být stanoven na 65 miliard korun.

press-centrum-ke-stazeni-logo-skupina-cez
Logo společnosti (zdroj: www.cez.cz)

Dále sdělili, že neměnný by měl zůstat naopak cíl celoročního čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy. Ten společnost očekává ve výši 27 miliard korun. Firmě by podle jejich názoru mělo totiž pomoci navrácení části darovací daně z emisních povolenek, které byly zaplacené v letech 2011 a 2012. Skupina ČEZ by tak díky tomu měla dostat od státu zpětně celkem částku 3,8 miliardy korun.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota řekl ČTK: „Možné snížení celoročního cíle na EBITDA je jasně negativní zprávou. Z našeho pohledu je ale eliminováno faktem, že ČEZ vnímáme jako dividendový titul. A právě dividenda se bude počítat z čistého zisku, jehož projekce je beze změn.“ Z tohoto důvodu očekáváme, že firma i v příštím roce vyplatí dividendu ve výši 40 korun za akcii – stejnou jako v letošním roce a i v předešlých dvou letech.

Neplánované odstávky v JE Dukovany byly zahájeny ve druhé polovině měsíce září. Druhý blok byl odstaven kvůli kontrolám svárů, a to v noci na 18. září. O den později se ze stejného důvodu zastavil i třetí výrobní blok. Odstávka prvního bloku, který byl plánovaně odstaven dne 28. srpna, se protáhla rovněž kvůli kontrolám svárů. V současné době tak na elektrárně pracuje pouze jeden ze čtyř výrobních bloků. Daniel Beneš, generální ředitel skupiny ČEZ, uvedl v pátečním rozhovoru pro deník Právo, že by společnost ráda zprovoznila všechny bloky elektrárny do konce letošního roku.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz upozornil na skutečnost, že problémy v JE Dukovany logicky ovlivnily i celkový čtvrtletní objem výroby elektřiny společnosti, ČTK sdělil: „Výpadky výroby musely být patrně nemalou měrou zajištěny z nákupů elektřiny na trhu, výroba v uhelných elektrárnách asi nemohla postačit. Ovšem naštěstí pro ČEZ mohly nákupy elektřiny probíhat za nízkých tržních cen.“

Proto se očekává, že výsledek za třetí čtvrtletí by měl být o něco slabší v ziscích, tržby by mohly být relativně zachovány. Výraznější důsledky nynějšího stavu budou zřejmě zřetelné až ve výsledcích za čtvrté čtvrtletí, dodal. Ve třetím čtvrtletí loňského roku vykázala společnost ČEZ čistý zisk ve výši 2,4 miliardy korun, tržby činily 45,3 miliardy. Analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová uvádí, že si však ČEZ v obou ukazatelích navzdory situaci v JE Dukovany meziročně polepšil. ČTK řekla: „Očekáváme, že čistý zisk ve 3. čtvrtletí dosáhne 2,8 miliardy korun a tržby meziročně vzrostou o 2,1 procenta na 46,3 miliardy korun.“

Skupina ČEZ je největší českou energetickou firmou. Majoritním akcionářem skupiny je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 % akcií.

Odhady hospodářských výsledků skupiny ČEZ za třetí čtvrtletí roku 2015 (v mld. Kč):

Čistý zisk Tržby
BH Securities 3,7 44,6
J&T Banka 3,6 47,1
Roklen 2,8 46,7

Zdroj: Odhady analytiků

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..