Plzeňská Škoda JS a. s. podepsala již čtvrtý kontrakt na poradenství a podporu řízení dostavby třetího a čtvrtého bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Plzeňské strojírny jsou v tomto projektu dodavatelem stěžejních částí jaderného zařízení pro oba výrobní bloky. Od roku 2013 se účast firmy postupně rozšiřuje, a to i na oblast managementu projektu – tedy na podporu generálního koordinátora, kterým je podnik Slovenské elektrárne. Tyto informace sdělil ČTK mluvčí firmy Jan Stolár. Finanční objem nového kontraktu podnik neuvedl.

MochovceNuclearPowerPlant
Jaderná elektrárna Mochovce (zdroj: www.epcengineer.com)

Konkrétně prohlásil: „Stěžejní části „jaderného ostrova“ pro oba bloky dodává Škoda JS na klíč, od prováděcího projektu přes dodávky zařízení, jejich montáž, zkoušky a uvedení do provozu. Aktuálně na tom pracuje 150 odborníků.“ Škoda JS má v JE Mochovce kontrakty za více než 550 milionů euro (téměř 15 miliard korun), a to včetně poradenství a podpory managementu projektu dostavby obou bloků v jeho závěrečné fázi.

Nově podepsaná smlouva se týká právě dodatečných prací. Mluvčí Stolár uvedl: „Ke stávajícímu týmu asi 100 pracovníků zajišťujících koordinační aktivity přibude podle nového kontraktu tým dalších 30 expertů s mezinárodními zkušenostmi z výstaveb elektráren typu VVER v širokém spektru specializací. Předpokládá se, že naplno začne pracovat do konce tohoto roku.“ Hlavním úkolem týmu bude poskytování poradenství a podporu managementu projektu dostavby obou výrobních bloků elektrárny.

Slovenské elektrárne, investor rozšíření elektrárny, plánují dokončení výstavby třetího a čtvrtého bloku do roku 2017.

Škoda JS se účastnila také tendru na dostavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín, který byl vloni zrušen. Tržby společnosti činily v minulém roce téměř tři miliardy korun. Její loňský konsolidovaný provozní zisk byl podle mezinárodních účetních standardů ve výši 100 milionů korun – zhruba stejně jako v roce 2013. Díky velkým zakázkám očekává společnost v letošním roce výrazně vyšší tržby i zisk.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..