Ruská státní jaderná společnost Rosatom je v konečných fázích jednání o smlouvě týkající se výstavby jaderné elektrárny v Egyptě, sdělil vedoucí pracovník společnosti dne 7. října.

250px-Eldabaa_location
Umístění plánované egyptské jaderné elektrárny (zdroj: en.wikipedia.org)

Anton Moskvin, viceprezident společnosti Rosatom Overseas, sdělil, že se očekává podepsání dohody do konce letošního roku.

Ve svém projevu při návštěvě Spojených arabských emirátů Moskvin uvedl, že výstavba prvního reaktoru v jaderné elektrárně nacházející se v Dabaa na severu Egypta bude pravděpodobně dokončena do roku 2022 – pokud bude smlouva podepsána do konce roku 2015. Smlouva bude také zahrnovat půjčku od Ruska pro Egypt, sdělil.

„Čím dříve jednání dokončíme, tím lépe,“ řekl Moskvin. „V příštím roce můžeme na místě začít s posuzovacími pracemi, a pak uvidíme, jak brzy budeme moci začít samotnou výstavbu elektrárny,“ uvedl.

Egypt střídavě zvažoval výstavbu elektrárny ve městě Dabaa, které se nachází v guvernorátě Matrúh, již od roku 1981.

Káhira pozastavila svůj jaderný program následně po havárii v jaderné elektrárně Černobyl, která se udála v roce 1986. V roce 2006 však oznámila, že plánuje jeho oživení. Plány pro výběrové řízení byly připraveny v únoru 2011, kdy došlo k sesazení prezidenta Hosního Mubaraka.

V únoru letošního roku současný prezident Egypta Abdel Fattah al-Sisi oznámil, že podepsal memorandum o porozumění s Ruskem pro tento projekt.

Prezident Sisi opakovaně zdůraznil důležitost diverzifikace zdrojů elektrické energie. V lednu prohlásil, že jeho země má rovněž za cíl vybudovat solární a větrné elektrárny, a to v průběhu příštích tří let. Celková kapacita těchto zdrojů by měla dosáhnout 4 300 megawattů.

Po dokončení bude mít Dabaajská elektrárna čtyři reaktory. Korporace Rosatom je v současné době jediná firma, která s Egyptem o projektu jedná.

„Na obou stranách je asi 200 lidí, kteří se setkávají každý měsíc, někdy častěji a diskutují o obchodních, technických a dalších problémech,“ sdělil Moskvin.

Rosatom jedná i se saúdskoarabským jaderným vládním orgánem – King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy – o jaderných plánech království.

„Jsme v neustálém kontaktu s městem King Abdullah City, poslední schůze se konala v září,“ uvedl Moskvin. „Naším primárním zájmem je získání kontraktu na výstavbu jaderné elektrárny.“

Saúdská Arábie a Rusko podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti rozvoje jaderné energetiky, a to v červnu tohoto roku.

V roce 2012 Saúdská Arábie uvedla, že má za cíl do roku 2032 vybudovat 17 GWe jaderných kapacit, a přibližně 41 GWe solárních elektráren. Ropný vývozce nemá v současné době žádné jaderné elektrárny. „Rádi bychom se stali součástí tohoto projektu,“ dodal Moskvin na závěr.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

 

O autorovi

admin

1 Comment

    Je zajímavé sledovat, jak Rusku jaderný průmysl skvétá a v kontrastu s tím Francouzům skomírá. Ono se není čemu divit, když Areva zvládne své reaktory EPR stavět dvakrát déle a třikrát dráž než slibuje. Ani USA se v jaderném průmyslu tak nedaří. Jejich AP1000 měly být původně vedoucí technologií čínského jaderného programu, ale po těch všech problémech, které zdejší výstavbu doprovázely, Čína od tohoto záměru odstoupila.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..