Po 30 letech v říjnu 2015 vyjela z výrobní haly ruského podniku Atommaš tlaková nádoba pro reaktor typu VVER. Jde konkrétně o reaktor pro běloruskou Ostroveckou jadernou elektrárnu s dvěma bloky typu VVER 1200. Návrat společnosti Atommaš mezi dodavatele kompletů zařízení pro jadernou energetiku znamená zároveň začátek cesty 330 tunového dílu na místo určení, která potrvá 70 dní.

1443516077_reaktor-2
Tlaková nádoba pro běloruský reaktor VVER-1200 ve výrobním závodě. (Zdroj: Rosatom)

Společnost Atommaš je tradičním ruským výrobcem kompletů zařízení pro  jaderné elektrárny. Na ruské i zahraniční elektrárny s reaktory typu VVER  dodávala tlakové nádoby, vnitřní zařízení reaktorů, parogenerátory a další rozměrné komponenty.

Výroba zařízení pro jaderné elektrárny je velice náročná kvalitativně i rozměrově. Je nutné umět obrábět a vzájemně spojovat mnohasettunové díly ze speciálních slitin. Tlaková nádoba pro reaktor VVER 1200 váží 330 tun, má průměr 4,5 metru a její výška dosahuje 13 metrů. Z toho plyne i složitost přepravy. Nádoby pro běloruskou Ostroveckou elektrárnu podstoupí dlouhou cestu po silnici, vodě i železnici. Z výrobního závodu ve Volgodonsku jsou přepraveny na těžkotonážním silničním podvalníku do přístaviště na řece Don. Po více jak 1600 km strávených na různých ruských řekách budou v Novgorodě přeloženy na speciální železniční vagon a dokončí tak zbývajících asi 700 km na staveniště v Bělorusku.

U příležitosti dokončení výroby první tlakové nádoby pro Ostroveckou elektrárnu byla uspořádána slavnostní ceremonie, které se zúčastnil i Andrej Nikipelov, generální ředitel skupiny Atomenergomaš, strojírenské divize Rosatomu, do níž společnost Atommaš patří. Uvedl: „Vnímám to jako počátek nového života této společnosti. Jde o pozoruhodnou událost tím, o jak rozměrnou komponentu se jedná, co to znamená pro firmu i ve kterém roce proběhla. Atommaš zahájil výrobu v roce 1976, takže v příštím roce bude slavit své 40. Výročí. Obnovení výroby kompletů zařízení pro jadernou energetiku je tak předčasným darem k tomuto jubileu.“

V minulých 30 letech byla společnost Atommaš orientovaná na výrobu pro chemický a petrochemický průmysl a zakázky pro primární okruh jaderných elektráren byly v Rusku rozdělené mezi několik dodavatelů (např. Ižorskie zavody jsou dodavatelem reaktorů, ZiO Podolsk vyrábí parogenerátory). S jadernou renesancí v Rusku i ve světě přibývají ruské korporaci pro atomovou energii Rosatom projekty, a tak rozšiřuje své výrobní kapacity.

V roce 2012 Atommaš vstoupil do Rosatomu a začal obnovovat komplexní výrobu zařízení pro jadernou energetiku. Vyrobil například lapače taveniny pro ruskou Novovoroněžskou jadernou elektrárnu II a nyní i tlakovou nádobu pro Ostroveckou JE.

Dříve Atommaš vyrobil některá zařízení pro íránskou jadernou elektrárnu Búšehr a pro čínskou Tchien-wan.

 

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Rosatom je vlastníkem i operátorem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 33 bloků, které produkují 16% veškerého objemu elektrické energie v Rusku.

Rosatom zaujímá špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu má hodnotu 100,3 miliard amerických dolarů a patří do něj 27 bloků jaderných elektráren.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..