Ruská společnost Rosenergoatom dnes oznámila, že reaktor BN-800 ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny nacházející se v okrese Sverdlovsk byl potřetí přiveden na minimální kontrolovatelný výkon. Ruský provozovatel jaderných elektráren uvedl, že reaktor na bázi rychlých neutronu BN-800 tohoto stavu dosáhl včera v 22:10.

sun-1
Fotografie z výstavby reaktoru BN-800 (zdroj: www.rt.com)

Dne 9. listopadu ruský regulační úřad Rostechnadzor schválil změny společnosti Rosenergoatom v provozní licenci bloku, čímž firmě umožnil opět uvést reaktor do provozu. Dokument, který musel být sestaven na podporu žádosti, se skládal z 5540 částí, uvedla společnost Rosenergoatom.

Procedura uvedení bloku do provozu zahrnuje zvýšení nominální výkonu z 1 %, kterého reaktor dosáhl při fyzikálním spuštění, na úroveň, při níž může začít produkce elektrické energie, což představuje zhruba 35 % nominálního výkonu reaktoru. Následně bude výkon zvýšen na 50 % a reaktor vstoupí do zkušebního provozu.

„Všechny tyto operace zahrnují velké množství kontrol, inspekcí a testů, které musí být provedeny na různých výkonových úrovních. Během spouštěcích procedur budou rovněž kontrolovány a revidovány různé systémy a zařízení,“ uvedla společnost Rosenergoatom. „Je naprosto nezbytné ověřit bezpečnost a spolehlivost bloku předtím, než vstoupí do další fáze provozu. Jenom plánované revize v rámci spouštění bloku zaberou 30–40 dní. Jakmile reaktor dosáhne 30-35 % nominálního výkonu, může být do provozu uvedena první turbína, neboť takováto výkonová hladina reaktoru již dokáže vyprodukovat dostatečné množství páry pro provoz turbíny a zajistit tak normální provoz,“ uvedla firma.

Poté bude následovat dlouhá fáze, při které bude výkon reaktoru postupně navyšován až na nominální výkon 800 MWe, dodala společnost Rosenergoatom.

V srpnu letošního roku byl čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny podruhé přiveden na minimální kontrolovatelný výkon. Poprvé byl do tohoto stavu uveden v červnu roku 2014. Tehdy se počítalo s tím, že blok vstoupí do komerčního provozu na konci roku 2014. Avšak v prosinci 2014 společnost Rosenergoatom oznámila, že před uvedením bloku do komerčního provozu je potřeba dovyvinout palivo. Poté firma uvedla, že blok má být podle předpokladů do provozu uveden ještě před koncem roku 2015.

Petr Gavrilov, generální ředitel závodu Mining and Chemical Combine, který je stejně jako firma Rosenergoatom dceřinou společností firmy Rosatom, v září letošního roku uvedl, že do roku 2017 zařízení na výrobu jaderného paliva typu MOX zvýší svoji roční produkci z 20 palivových kazet na 400. Právě tímto palivem bude čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny poháněn.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..