19. listopadu v Káhiře podepsali ministr energetiky Egyptské arabské republiky Mohamed Šakír a generální ředitel státní korporace Rosatom Sergej Kirijenko jménem vlád obou zemí za přítomnosti prezidenta Egyptské arabské republiky Abdala Fattáha as-Sísího Dohodu o spolupráci při výstavbě a provozu jaderné elektrárny na území Egypta se čtyřmi jadernými bloky, z nichž každý bude mít výkon 1 200 MW. Rovněž bylo za účelem podpory dalšího rozvoje egyptské jaderné infrastruktury mezi Rostechnadzorem a egyptským úřadem pro regulaci v oblasti jaderné bezpečnosti a radiační ochrany podepsáno memorandum o vzájemném porozumění.

AKKUY600
První egyptská jaderná elektrárna bude vypadat podobně jako první turecká, která bude také obnášet čtyři bloky s reaktory VVER-1200. (Zdroj: AEP.ru)

Dohoda o rozvoji projektu, určující charakteristiky jaderné elektrárny a klíčové oblasti spolupráce, byla podepsána 10. února 2015 mezi akciovou společností Rusatom Overseas a Vedením jaderných elektráren Egypta (NPPA).

V dokumentech jsou uvedeny otázky zajištění jaderného paliva pro budoucí atomovou elektrárnu, závazky za provoz, technický servis a opravy bloků atomové elektrárny.

MPS rovněž reguluje otázky nakládání s jaderným odpadem, přípravy personálu atomové elektrárny a pomoci Egyptu při zlepšení systému norem a pravidel v oblasti jaderné energetiky a jaderné infrastruktury.

Generální ředitel státní korporace pro jadernou energii Rosatom Sergej Kirijenko k podepsání dohody řekl: „Jaderná elektrárna v El Dabá bude největším společným projektem Ruska a Egypta od doby výstavby Asuánské přehrady; jedná se skutečně o novou stránku historie rusko-egyptských mezistátních vztahů. Díky první jaderné elektrárně se Egypt stane regionálním technologickým lídrem a jedinou zemí v oblasti, která má jadernou elektrárnu generace 3+.“

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..