Ruské Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na vývoj mobilních jaderných elektráren určených pro vojenská zařízení v arktických oblastech. Díky zkušenostem ze sovětského jaderného programu je možné, že se Rusům podaří první mobilní jadernou elektrárnu postavit do roku 2020.

184gzbiwtvyy6jpg
Sovětská mobilní jaderná elektrárna (zdroj: http://gizmodo.com)

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu objednal pilotní projekt mobilní nízko výkonné jaderné elektrárny, která má být namontována na pásové vozidlo, nebo na platformu na lyžích. Elektrárny musí být mobilní, aby mohly být dopraveny v případě potřeby do arktických oblastí.

„Projekt mobilní jaderné elektrárny již začal a nyní prochází výzkumnou fází,“ citovala ruská tisková agentura TASS Jurije Koniuška, generálního ředitele společnosti Innovation Projects Engineering Company (IPEC), která byla pro práci na projektu vybrána.

„Předběžná data o projektu budou armádě prezentována na konci letošního roku,“ uvedl Konjuško.

Poté, co ministerstvo projekt zhodnotí a udělí mu zelenou, začne rozvoj projektu v plném měřítku. Vývojová fáze zabere podle odhadů zhruba 2 roky. Poté bude postaven a zprovozněn provozuschopný prototyp mobilní jaderné elektrárny.

„Pilotní jednotku bychom chtěli postavit v rámci následujících čtyř až pěti let, tedy kolem roku 2020,“ prohlásil Konjuško s tím, že současně s vývojem mobilních jaderných elektráren bude vyvíjena i linka pro jejich sériovou výrobu.

Technické parametry mobilní jaderné elektrárny požadované Ministerstvem obrany nebyly dosud zveřejněny. Očekává se, že bloky budou vyráběny modulárně a následně umístěny na nákladní vozy KAMAZ a MAZ, nebo na platformy s lyžemi, které budou určeny pro drsné arktické podmínky.

Zásadní podmínkou budoucích mobilních jaderných elektráren je, že musejí být přemístitelné pomocí vojenských nákladních letadel nebo těžkých nákladních vrtulníků, jako je například Mil Mi-26.

„V současné době je v Rusku poptávka po 30 takovýchto jednotkách určených především pro severní části Ruska a arktické ostrovy,“ poznamenal Konjuško.

Vyvíjené mobilní jaderné elektrárny budou plně autonomní a určené pro dlouhodobý provoz s nízkým počtem nutného provozního personálu. Všechna data ze senzorů a ovládacích prvků elektrárny budou v reálném čase odesílána do řídících stanovišť na pevnině s využitím satelitního sledování pro neustálý dohled.

První mobilní jaderná elektrárna byla vyvinuta v Sovětském svazu v roce 1961. Poté následovala celá řada podobných projektů, avšak všechny byly ukončeny po havárii v jaderné elektrárně Černobyl v roce 1986.

V současné době Rusko dokončuje další projekt přepravitelné jaderné elektrárny. První ruská plovoucí jaderná elektrárna, která byla navržena pro odlehlé severní pobřežní oblasti, má být do provozu uvedena v říjnu roku 2016.

Zdroj: Nuclearfriendsfoundation.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..