Bezpečnostní kontroly v Jaderné elektrárně Dukovany byly možná záměrně zanedbány. Ve vydání časopisu Respekt ze dne 9. 11. uvedla tuto informaci předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Chyby byly nalezeny ve snímcích potrubí, bezpečnost však není podle předsedkyně Drábové přímo ohrožena. Skupina ČEZ, která elektrárnu spravuje, tvrdí, že došlo k pochybení jednotlivců. Drábová nevyloučila podání trestního oznámení.

VEM34211c_dukovany
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Úřad SÚJB již dříve informoval o zjištění nekvality rentgenových snímků potrubí, které by odhalily případné netěsnosti. Úřad oznámil, že chyby byly nalezeny jak v jaderné, tak v nejaderné části elektrárny, a to především u tenčích trubek, které slouží k měření. Nicméně netýkají se nejdůležitějších částí elektrárny, jako je například tlaková nádoba reaktoru. Respekt uvedl, že snímky trubek byly rozmazané, v některých případech byl namísto potřebných tří různých snímků jednoho svaru jen okopírován tentýž snímek. Dále pak některé svary, u kterých hrozila netěsnost, byly označeny jako bezchybné.

Předsedkyně Drábová situaci pro Respekt komentovala takto: „Teď je otázka, jestli šlo jen o lemplovství firmy Tediko, která snímky dělala, anebo jestli dostali pokyn, ať je odstávka bloku co nejkratší, protože to stojí hodně peněz – a udělají si to, jak chtějí.“ Společnost Tediko provádějící kontroly pro skupinu ČEZ se k chybám nevyjádřila.

Vedoucí SÚJB podle Respektu kritizovala systém, kdy si skupina ČEZ najímá různé externí firmy a klade důraz na snižování nákladů. Drábová nevyloučila možnost, že by kvůli chybám v prověrkách mělo být podáno trestní oznámení. Ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš časopisu sdělil, že v systému kontrol a najímání externích společností chybu nevidí. Vyjádřil se konkrétně takto: „Spíše selhali konkrétní jedinci v technické bezpečnosti. Vyvodíme z toho, co se stalo, odpovědnost vůči konkrétním osobám.“

V Jaderné elektrárně Dukovany jsou nyní kvůli kontrolám stovek svarů odstaveny tři ze čtyř výrobních bloků. Dodávky elektrické energie proto poklesly na 25 %. Elektřina vyrobená v JE Dukovany každoročně za plného provozu přitom pokrývá přibližně 20 % spotřeby celého Česka. Skupina ČEZ kvůli problémům v JE Dukovany a odstávkám v JE Temelín snížila celoroční výhled výroby elektřiny. Firma také snížila v oznámení výsledků za tři čtvrtletí svůj celoroční cíl provozního zisku. Oproti pololetí byl tento cíl snížen o čtyři miliardy na 64 miliard korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..