Ve středu 18. listopadu byl vyzvednut a převezen kamenný kvádr o velikosti 1,5 m x 1,5 m z lesa u Jaderné elektrárny Dukovany do kamenolomu Kamenná. Vyzvednutí kamene se účastnili starostové z regionu a také zástupci firem.  Kámen bude osazen v blízkosti kapličky u obce Lipňany v prostoru, kde by měl blok stát. Svěcení kamene a jeho předání vládě se uskuteční na jaře při setkání rodáků vesnic Skryje, Heřmanice a Lipňany, zaniklých kvůli stavbě elektrárny. Iniciátorem je sdružení Energetické Třebíčsko.

Kameník Zedníček dává pokyn k naložení kamene
Kameník Zedníček dává pokyn k naložení kamene pocházejícího z lesa mezi elektrárnou a Dalešickou přehradou. (Zdroj: Energetické Třebíčsko)

„Elektrárna je významný zaměstnavatel v našem regionu. Desítky lidí z Moravskokrumlovska pracuje buď přímo v elektrárně, nebo v dodavatelských firmách. Vyzvednutí základního kamene, který bude umístěn v prostoru plánovaného 5. bloku, je jasnou výzvou vládě, že region neztratil důvěru v jadernou energetiku a že výstavba pátého bloku je nesmírně důležitá pro kontinuitu provozu a udržení prosperity regionu,“ sdělil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Akce s názvem Základní kámen k 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany je symbolickým aktem, který dává zřetelně najevo Vládě ČR, že je nutné dodržet harmonogram termínů při plnění úkolů, které vedou k výstavbě, a které jsou popsány v Národním akčním plánu jaderné energetiky ČR. Tento strategický dokument vláda letos schválila. „Poslední bloky elektrárny skončí podle projektové dokumentaci v roce 2035 a region požaduje, aby je plynule nahradil nový pátý blok. K tomu musí být vydané stavební povolení nejpozději v roce 2025,“ vysvětluje předseda Energetického sdružení Vítězslav Jonáš.  Pokud se to nestihne, v regionu nastane sociální kolaps a Česká republika se bude potýkat s problémy.

Iniciátorem je sdružení Energetické Třebíčsko, které zastupuje široký region v okolí elektrárny, jeho členy jsou také významné firmy, které jsou na provoz elektrárny navázány. A to nejen přímou spoluprací, ale také tím, že podnikají v regionu a vyrábějí či poskytují služby těm, kteří jsou na elektrárnu napojeni.

starostové a firmy u základního kamene  5. bloku
Starostové a představitelé firem u příležitosti nakládání základního kamene 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. (Zdroj: Energetické Třebíčsko)

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..