První blok jaderné elektrárny Čchang-ťiang (pinyin: Changjiang) v čínské jižní ostrovní provincii Chaj-nan (pinyin: Hainan) byl připojen k elektrické síti, oznámila dne 9. listopadu korporace China National Nuclear Corporation (CNNC).

Changjiang-1-fuel-loading-460-CNNC-450x299
Reaktor prvního bloku jaderné elektrárny Čchang-ťiang (zdroj: World Nuclear News)

Tlakovodní reaktor (pressurized water reactor – PWR) typu CNP-600 o instalovaném výkonu 650 MWe byl připojen do sítě dne 7. listopadu v čase 19:12, uvedla společnost CNNC.

První povolení pro výstavbu JE Čchang-ťiang byla udělena čínskou komisí National Developmental and Reform Commission v červenci 2008. Přípravné práce na staveništi elektrárny začaly v prosinci téhož roku. Samotná výstavba prvního bloku začala odlitím prvního betonu dne 25. dubna 2010, zatímco pro druhý bloku byl první beton odlit dne 21. listopadu téhož roku.

Zakládání 121 palivových souborů do aktivní zóny prvního bloku JE Čchang-ťiang začalo 26. srpna letošního roku. První kritičnosti reaktor dosáhl dne 12. října. Očekává se, že komerční provoz reaktor zahájí do konce tohoto roku, zatímco druhý blok má naplánované spuštění v příštím roce.

Elektrárna nedaleko vesnice Choj Mej Tchung (pinyin: Hoi Mei Tong) v čínské provincii Chaj-nan se staví jako společný podnik mezi korporací CNNC a skupinou China Huaneng Group s rozdělením akcií na 51 % ku 49 %. Elektrárna bude v konečné fázi obsahovat čtyři bloky. Třetí i čtvrtý blok bude obsahovat buď reaktor podle projektu CNP-650, nebo ACP-600. Výstavba obou těchto bloků je naplánována na začátek roku 2018.

Korporace CNNC uvedla, že jaderná elektrárna Čchang-ťiang je budována s lokálním podílem dosahujícím více než 82 %. Společnost poznamenala, že jakmile bude druhý blok Čchang-ťiang spuštěn, elektrárna začne vyrábět jednu třetinu elektrické energie v provincii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..