Obce na Jihlavsku se chtějí prostřednictvím žaloby domoci zrušení rozhodnutí ze strany ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) o povolení průzkumu pro úložiště radioaktivních odpadů na jejich území. Žalobu podaly obce: Hojkov, Cejle, Milíčov a Nový Rychnov. Dále se k nim přidalo ekologické sdružení 2. Alternativa z Dolní Cerekve. Žaloba byla podána k Městskému soudu v Praze v pondělí 9. listopadu. ČTK informovala o této skutečnosti dne 10. listopadu starostka obce Hojkov Milada Duchanová.

09_komplet_obloha_st.tif
Vizualizace úložiště (zdroj: ihned.cz)

V této lokalitě nazvané Hrádek povolil ministr průzkum pro úložiště během letošního září. Jedná se o poslední ze sedmi lokalit v České republice, která je vytipovaná pro úložiště od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Obce a spolky ve zbývajících lokalitách se také snaží bránit průzkumným pracím žalobami.

Oblast Hrádek zasahuje do katastru celkem šesti obcí. Ve čtyřech z nich již dříve proběhla místní referenda. Občané v nich vyjádřili svůj nesouhlas s úložištěm. Jejich strach pramení především z toho, že se bojí ztráty kvalitní pitné vody, sdělila starostka Duchanová, konkrétně prohlásila: „Tady je voda v prasklinách a v případě zásahů do zemské kůry by se nám ta voda ztratila.“ Podle jejích slov zatím obec nebyla od Správy úložišť informována o možném termínu zahájení první etapy geologických průzkumných prací pro úložiště v této lokalitě.

Podle údajů zveřejněných na webu pořádala Správa úložišť minulý měsíc informační schůzky, během kterých proběhly prezentace metod geologických průzkumných prací, v pěti územích zvažovaných pro úložiště. Ve zbývajících dvou lokalitách – Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Klatovsku – je prezentace naplánovaná až na leden roku 2016.

Zahájení provozu hlubinného úložiště je plánováno na rok 2065. Území pro výstavbu úložiště by mělo být definitivně stanoveno do roku 2025. Vyhořelé palivo z jaderných bloků zatím skupina ČEZ ukládá do skladů přímo v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.

Ministerstvo životního prostředí povolilo průzkum pro úložiště na sedmi místech již loni v říjnu, dotčené obce se však proti tomuto povolení odvolaly. V květnu letošního roku ministr Brabec rozhodl, že průzkumy mohou být zahájeny v lokalitách: Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). V srpnu získala Správa úložišť povolení i pro další oblast – Březový potok v Plzeňském kraji. O měsíc později obdržela i poslední povolení – pro Hrádek na Vysočině.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..