Sdružení Energetické Třebíčsko, které zastupuje obce a firmy v okolí Jaderné elektrárny Dukovany, se postará o položení základního kamene pátého bloku dukovanské elektrárny. Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který byl vládou schválen v červnu letošního roku, počítá s jeho výstavbou. Sdružení je však toho názoru, že chybí navazující kroky, které by směřovaly k výstavbě, která má v tomto území velkou veřejnou podporu. ČTK sdělil tyto informace předseda sdružení Vítězslav Jonáš.

obr-jedu
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Předseda sdružení konkrétně uvedl: „Základní kámen usazený u elektrárny bude symbolem nové perspektivy regionu, a také připomínkou rozhodnutí vlády o směřování české energetiky.“ Svěcení kamene a jeho předání vládě proběhne v příštím roce, a to na jaře při setkání rodáků vesnic Skryje, Heřmanice a Lipňany, které zanikly kvůli výstavbě elektrárny.

Jonáš dále prohlásil, že Energetické Třebíčsko hájí zájmy tří desítek firem a 128 obcí, aby byla JE Dukovany v provozu i po roce 2035, kdy by podle dosavadních předpokladů měly být odstavovány současné dukovanské reaktory. Řekl: „To je náš cíl. Aby zde byly zachovány pracovní příležitosti, aby tu dál fungoval průmysl.“

V elektrárně pracuje přibližně 1 100 lidí. Podle údajů Energetického Třebíčska je na ni navázáno dalších 400 ekonomických subjektů. Stavební povolení pro nový výrobní blok by bylo podle Jonáše třeba vydat do roku 2025. Dále dodal: „A to není vůbec jednoduché, za deset let to přichystat.“

Vybraný kvádr o výšce 1,5 metru bude příští středu vyzvednut z lesa u elektrárny a převezen k opracování. Následně bude osazen poblíž lipňanské kapličky, tedy v prostoru, který je pro nový blok plánován. Podle Jonáše jde o kvádr z lomu, ve kterém se před lety těžil kámen na výstavbu elektrárny i na navazující vodní dílo Dalešice.

Jaderná elektrárna Dukovany funguje již 30 let. Podle původního projektu měla být na konci svého provozu. Skupina ČEZ však investuje do její modernizace tak, aby mohla být v provozu ještě další dvě desetiletí. První blok Dukovan byl spuštěn v roce 1985. Poslední, čtvrtý, pak v roce 1987.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..