Čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny, který obsahuje světově největší rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, vstoupí do komerční provozu ještě před koncem příštího roku, uvedl Jurij Nosov, hlavní inženýr elektrárny společnosti Rosenergoatom.

sun-1
Reaktor BN-800 při výstavbě (zdroj: www.rt.com)

Dne 11. listopadu ruská státní jaderná korporace Rosatom oznámila, že reaktor byl již potřetí uveden na minimální kontrolovatelný výkon. Poprvé byl do tohoto stavu reaktor uveden v červnu roku 2014 s tím, že tehdy měl vstoupit do komerčního provozu na konci téhož roku. Avšak v prosinci 2014 společnost Rosenergoatom oznámila, že před uvedením bloku do komerčního provozu bude muset palivo určené pro tento reaktor podstoupit ještě další vývoj. Podruhé reaktor minimálního kontrolovatelného výkonu dosáhl loni v říjnu.

První testovací program bloku skončí s připojením k síti a zkušebním provozem po dobu 72 hodin, uvedl Nosov. Následně bude na bloku postupně zvyšován výkon až na nominální hodnotu.

Dne 9. listopadu ruský regulační úřad Rostechnadzor schválil změny společnosti Rosenergoatom na provozní licenci bloku, čímž umožnil reaktoru vstup do provozu. Dokument, který musel být sestaven na podporu žádosti, se skládal z 5540 částí. Uvedení bloku do provozu bude zahrnovat navýšení výkonu bloku z 1 % nominální kapacity na 35 %, což je výkonová úroveň, při níž může začít produkce elektrické energie. Následně bude výkon bloku zvýšen o dalších 50 %, čímž bude blok připraven pro pilotní provoz.

V každé fázi procesu uvádění do provozu bude provedeno mnoho testů a inspekcí, které budou mít za úkol potvrdit spolehlivost a bezpečnost bloku pro další provoz. „Jenom plánované revize v rámci spouštění bloku zaberou 30–40 dní. Jakmile reaktor dosáhne 30-35 % nominálního výkonu, může být do provozu uvedena první turbína, neboť takováto výkonová hladina reaktoru již dokáže vyprodukovat dostatečné množství páry pro provoz turbíny a zajistit tak normální provoz,“ uvedla firma. Výkon bloku bude posléze postupně navyšován až na nominálních 800 MWe.

Reaktor BN-800 je ve své podstatě unikátní reaktor. Jeho předchůdce – reaktor BN-600 – začal provoz již před 35 lety. Blok s reaktorem BN-800 obsahuje oproti svému předchůdci mnoho designových a technologických vylepšení. Základní charakteristika reaktoru BN-800 zahrnuje systém aktivní ochrany reaktoru s pasivním systémem, který funguje automaticky při ztrátě tlaku tekutého sodíkového paliva, uvedla společnost Rosenergoatom. Během normálního provozu řídící tyče reaktoru plovou v tekutém chladivu reaktoru ve vrchní části aktivní zóny. Ve chvíli, kdy by došlo k poklesu tlaku sodíkového chladiva, řídící tyče by samy spadly do pro ně určených kanálů v aktivní zóně reaktoru a pohlcením neutronů by zastavily štěpnou řetězovou reakci. Reaktor rovněž disponuje masivním pasivním doplňkovým chladicím systémem, který odvádí zbytkové teplo z reaktoru po jeho odstavení.

Výstavba reaktoru BN-800 společně s plánováním většího reaktoru BN-1600 začala v roce 1984. Vstup do provozu měl tehdy reaktor naplánovaný na rok 1992. Avšak po nehodě v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl v roce 1986 byla výstavba všech nových jaderných elektráren zmražena. Další odklady čekaly výstavbu reaktoru v 90. letech převážně kvůli složité ekonomické situaci v návaznosti na rozpad Sovětského svazu. Během tohoto období byl projekt reaktoru postupně vylepšován, aby v sobě zahrnul nejnovější technologie a aby splnil zpřísněné regulační předpisy o spolehlivosti, bezpečnosti a ekologické nezávadnosti. Na plno se výstavba opět rozeběhla až v roce 2006.

V současné době Rusko zvažuje další rozšíření Bělojarské jaderné elektrárny o pátý blok, který by měl obsahovat výkonnější variantu reaktoru BN-800 s výkonem 1200 MWe – reaktor BN-1200. Společnost Rosenergoatom prohlásila, že výstavba tohoto bloku by byla jednodušší a rychlejší, neboť mnoho infrastruktury vystavěné pro reaktor BN-800 je navrženo pro dva energetické bloky. V rychlejší výstavbě by rovněž hrály klíčovou roli zkušenosti získané v rámci výstavby reaktoru BN-800.

Jestliže se úspěšně podaří blok s reaktorem BN-1200 v Bělojarské jaderné elektrárně postavit, stane se referenčním blokem pro sériovou výstavbu ruských rychlých jaderných reaktorů.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..