Dva na uran bohaté africké národy – Namibie a Niger – dne 4. 11. 2015 nabídly dodávky jaderného paliva do Indie, která má za cíl během deseti let výrazně navýšit svoje jaderné kapacity.

kaiga-automic
Indická jaderná elektrárna Kaiga (zdroj: www.gammonindia.com)

Nabídky byly provedeny v rámci bilaterálních schůzek, které indický premiér Narendra Modi a indická ministryně pro vnější záležitosti Sushma Swaraj absolvovali při návštěvě afrických vůdců, kteří se v hlavním městě Indie účastní fóra o partnerství mezi Indií a Afrikou.

Hlavním tématem setkání mezi premiérem Modim s nigerským prezidentem Issoufou Mahamadouem byl indický problém se zásobami uranu. Také ministryně Swaraj o této záležitosti mluvila s namibijskou místopředsedkyní vlády Netumbo Nandi-Ndaitwahovou.

Indie v současnosti dováží uran ze čtyř zemí, včetně Ruska. Během jednání s dvěma z největších výrobců – Kanadou a Austrálií, Nové Dillí zkoumá možnost nalezení nových zdrojů, kvůli indickému ambicióznímu programu rozvoji jaderné energetiky.

„Namibijský ministr informoval ministryni Swaraj o tom, že africký národ zřizuje národní společnosti, s nimiž lze zahájit komerční jednání o dodávkách uranu,“ uvedl Sanjiv Kohli, tajemník Ministerstva zahraničních věcí (Ministry of External Affairs – MEA), který dohlíží na západní Afriku.

Těžba uranu v Indii je nedostatečná i k tomu, aby plně zásoboval domácí malé a středně velké reaktory. Vzhledem k tomu, že společnost Nuclear Power Corporation of India plánuje větší bloky o kapacitě 700-900 MWe, hledá více zdrojů uranu.

Každý 220MW blok potřebuje 45 tun paliva oxidu uranu každý rok k tomu, aby běžel na 85% koeficient využití. Každý 540MW blok pak potřebuje 100 tun a 700MWe blok 125 tun. Šest 700MWe bloků je nyní ve výstavbě. Premiér Modi absolvoval 19 bilaterálních setkání s africkým vedením, které mluvčí ministerstva MEA Vikas Swarup označil jako bezprecedentní.

Do Nového Dillí dorazil také egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi a další dvoustranná jednání jsou naplánována na okraj summitu. Ministryně Swaraj se již setkala s protistranami z 12 zemí.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..