Začal proces zakládání paliva do aktivní zóny třetího bloku jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori, oznámil dne 4. listopadu vlastník elektrárny – společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP). Blok – který obsahuje první reaktor typu APR-1400 v zemi – má vstup do komerčního provozu naplánován na polovinu příštího roku.

Shin Kori units 3 and 4 - 460 (KHNP)
JE Shin Kori (zdroj: World Nuclear News)

Poté, co regulační úřad Nuclear Safety and Security Commission dne 29. října udělil bloku provozní licenci, společnost KHNP oznámila, že pracovníci začali se zakládáním 241 palivových souborů do aktivní zóny reaktoru. Očekává se, že tento proces bude trvat asi devět dní, uvedla firma.

Jakmile bude proces zakládání paliva dokončen, budou před uvedením reaktoru do provozu provedeny ještě různé testy, které zahrnují také pečlivou kontrolu chování bloku při postupném zvyšování výkonu až na plnou kapacitu. Horké funkční zkoušky budou rovněž provedeny s cílem zajistit, že primární okruh reaktoru pracuje správně při normálních provozních teplotách a tlacích. Další testy budou sledovat chování bloku v různých mimořádných provozních podmínkách. Společnost KHNP uvedla, že očekává, že všechny tyto testy dokončí během asi sedmi měsíců, poté blok vstoupí do komerčního provozu.

Třetí blok JE Shin Kori – jehož výstavba začala v říjnu 2008 – bude prvním blokem, v němž bude pracovat tlakovodní reaktor podle projektu APR-1400, jenž navrhla Jižní Korea. Čtvrtý blok v Shin Kori – také typu APR-1400 – má zahájení provozu naplánováno na počátek roku 2017. Původně měl třetí blok jaderné elektrárny Shin Kori vstoupit do provozu na konci roku 2013, čtvrtý blok pak měl následovat v září následujícího roku. Nicméně jejich spuštění bylo opožděno, a to kvůli nutnosti provádět testy týkající se s bezpečností související ovládací kabeláže a její následné náhradě.

Dva další 1 350 MWe tlakovodní reaktory AR-1400 jsou ve výstavbě v prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Shin Hanul v Jižní Koreji. První beton pro první blok byl odlit v červenci 2012, výstavba druhého bloku začala v červnu 2013. Tyto bloky mají očekávaný vstup do provozu v dubnu 2017, respektive v únoru 2018.

Jak v JE Shin Kori, tak v JE Shin Hanul je plánovaná výstavba ještě dalších dvou bloků s reaktory APR-1400.

Čtyři další reaktory APR-1400 jsou ve výstavbě v JE Barakah ve Spojených arabských emirátech. Všechny čtyři bloky mají být v provozu do roku 2020.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

jaderná energie - Rozvoj jaderné energetiky v Africe - Ve světě (koeberg nuclear power plant south africa) 1
Předcházející článek

jaderná energie - Co nám přinesla jaderná fyzika? - Ve světě (image 20150807 27612 7h8cmh) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..