Americká společnost Westinghouse dne 24. listopadu oznámila, že na prvním bloku čínské jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen), který obsahuje jaderný reaktor typu AP1000, byly dokončeny testy kontejnmentové nádoby.

Sanmen_02-21-2014 - 460 (Westinghouse)
JE San-men (zdroj: World Nuclear News)

Série testů, která se skládá ze dvou částí s cílem potvrdit, že kontejnmentová nádoba splňuje veškeré konstrukční a stavební požadavky, byla zahájena dne 14. října letošního roku. První část testů, která zkoumala strukturální integritu kontejnmentu, zahrnovala natlakování kontejnmentové nádoby a zjišťování, zda konstrukce splňuje veškeré požadavky a normy na 110 %. Tato část testů byla dokončena 31. října.

Následně byla kontejnmentová nádoba natlakována na projektovaný tlak, přičemž byla provedena zkouška těsnosti, která prokazuje její schopnost zabránit úniku radioaktivních látek v případě havárie. Tyto testy byly dokončeny dne 6. listopadu.

Společnost Westinghouse uvedla, že definitivní výsledky všech testů se nyní zpracovávají a budou zveřejněny ještě do konce letošního roku.

Haydn Doughty, ředitel výstavby jaderné elektrárny San-men ze společnosti Westinghouse, uvedl: „Tlakové testy kontejnmentové nádoby jsou dalším významným milníkem při výstavbě prvního jaderného bloku s reaktorem AP1000 na světě.“

Dále pak dodal: „Testy potvrzují strukturální integritu kontejnmentové nádoby a společnost Westinghouse tak může pokračovat v dokončování projektu.“

První dvě hlavní cirkulační čerpadla pro čínské reaktory AP1000

Mezitím americká společnost Curtiss-Wright Corporation dokončila výrobu prvních dvou hlavních cirkulačních čerpadel pro první blok čínské jaderné elektrárny San-men. Očekává se, že čerpadla budou na staveniště dopravena v prosinci letošního roku. Podle plánů má společnost výrobu dvou zbývajících hlavních cirkulačních čerpadel pro první blok JE San-men dokončit do konce letošního roku.

Podle dřívějších smluv podepsaných v roce 2007 a 2008 vyrábí společnost Curtiss-Wright pro čínské a americké jaderné elektrárny AP1000 celkem 32 hlavních cirkulačních čerpadel. Společnost tak vyrábí čerpadla pro čínské jaderné elektrárny San-men a Chaj-jang (pinyin: Haiyang) i pro americkou jadernou elektrárnu Vogtle, kterou ve státě Georgie staví společnost Southern Nuclear, a jadernou elektrárnu VC Summer v Jižní Karolíně, kterou vlastní společnost SCANA. Dodávky čerpadel, které začaly tento měsíc, mají podle očekávání pokračovat až do roku 2017.

V říjnu letošního roku společnost Curtiss-Wright oznámila, že úspěšně dokončila přezkumný proces ze strany čínského regulačního úřadu a další podrobné dodatečné testy čerpadel. Testy i přezkumy nakonec ukázaly, že hlavní cirkulační čerpadla pracují tak, jak se od nich požaduje a získaly tak plnohodnotnou kvalifikaci. „Výkon hlavních cirkulačních čerpadel splňuje všechny nutné požadavky na podporu bezpečného a spolehlivého provozu jaderné elektrárny s reaktorem AP1000,“ uvedla společnost. Firma Curtiss-Wright vyrábí tato čerpadla pro reaktory AP1000 ve svém závodu Electro-Mechanical Division (EMD) v Cheswicku v Pensylvánii.

Další bloky AP1000 ve výstavbě

V současné době staví americká společnost Westinghouse v Číně celkem čtyři bloky s reaktory typu AP1000. Dva jsou ve výstavbě v jaderné elektrárně San-men, která se nachází v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang), a dva se staví v jaderné elektrárně Chaj-jang v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Očekává se, že první blok jaderné elektrárny San-men se stane prvním dokončeným blokem s reaktorem typu AP1000 na světě. Mělo by se tak stát v září příštího roku.

Kromě Číny se ještě další čtyři bloky s reaktory AP1000 staví ve Spojených státech amerických – dva v jaderné elektrárně Vogtle a dva v jaderné elektrárně VC Summer. Další tři bloky AP1000 jsou pak navrhovány pro britskou jadernou elektrárnu Moorside.

Zdroj: World Nuclear News, Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..