Na šestém bloku ruské Novovoroněžské jaderné elektrárny byla zahájena další fáze studené a horké etapy testování jednotlivých zařízení. Jde o první ze dvou bloků s reaktory VVER-1200 generace III+, které zde staví Rosatom.

Atomexpo (175)_1024
Přípravné práce před spuštěním 6. bloku Novovoroněžské jaderné elektrárny probíhající na blokové dozorně. Fotografie pochází z června 2015, kdy přístrojovým panelům chyběla centrální část zobrazující stav zařízení primárního okruhu, která byla nainstalována až před zahájením testování těchto zařízení. (Foto: Vladislav Větrovec)

V rámci této etapy spouštěcích prací bude probíhat zkouška funkce zařízení. Experti budou testovat systémy zabraňující překročení tlaku v primárním i sekundárním okruhu, dále zkoušet hlavní cirkulační čerpadla za provozních parametrů a prověřovat systémy napájení jednotlivých zařízení bloku v případě krátkodobého výpadku vnějšího napájení či úplného odříznutí od sítě. Kromě toho bude provedena také komplexní kontrola systému kontroly a řízení.

„Horké“ fázi předcházela „studená“: Za teplot do 135 °C byly provedeny hydraulické zkoušky primárního a sekundárního okruhu. Znamenalo to mimo jiné ověření funkce všech čtyř hlavních cirkulačních čerpadel a veškerých dalších systémů, které zajišťují jejich chod.

Poté přišlo testování za provozní teploty a tlaku (280 °C, 15,7 MPa), které se nazývá „horké“ testování. Tato fáze obnáší přes 100 dílčích zkoušek zařízení, včetně vibračních zkoušek vnitřních zařízení reaktoru a imitací palivových kazet a hodnocení termohydraulických parametrů zařízení.

Další fází zkoušek bude ověření těsnosti kontejnmentu reaktorového sálu, který chrání reaktor před negativními účinky vnějších událostí a naopak vnější prostředí před únikem kontaminace z primárního okruhu. Potom bude pokračovat testování dalších základních zařízení za provozních parametrů. Úspěšné završení těchto studených a horkých zkoušek bude znamenat dokončení jedné z posledních etap předcházejících fyzikálnímu spouštění nového bloku.

V červnu 2007 zahájila společnost Rosenergoatom výstavbu dvou nových bloků v Novovoroněžské jaderné elektrárně. Tato společnost je součástí Rosatomu a je vlastníkem a provozovatelem všech ruských jaderných elektráren. Dva nové bloky jsou pokračováním tradice Novovoroněžské elektrárny, která byla v minulosti místem, kde stály první reaktory typu VVER jednotlivých verzí. Po vývojových prototypech přišly v 70. letech první dva reaktory VVER-440 a později v 80. letech první reaktor VVER-1000. V nové části elektrárny, označované Novovoroněžská II, jsou stavěny první dva bloky podle projektu AES-2006 s reaktory VVER-1200. Generálním projektantem je ruský Atomprojekt a generálním dodavatele stavby NIAEP, obě společnosti patří do Rosatomu.

Na výstavbě této elektrárny se podílela i opavská armaturka ARAKO spol. s r. o., patřící do skupiny Atomenergomaš (AEM), strojírenské divize korporace Rosatom, která začátkem dubna 2014 expedovala armatury pro 6. blok Novovoroněžské jaderné elektrárny v celkové hodnotě 11,5 mil. korun. Dodávka obsahovala 1457 kusů armatur. Většinu z nich tvoří ventily KIP, její součástí jsou ale také uzavírací ventily A10 a A20.

Nové bloky odpovídají všem ruským i mezinárodním bezpečnostním požadavkům. Jejich hlavním rysem, který je odlišuje od většiny stávajících reaktorů typu VVER, je další zlepšení bezpečnosti díky řadě inovativních pasivních systémů. Díky pokročilosti konstrukce těchto systémů i reaktoru samotného se tyto reaktory řadí do generace III+. Stavba bloků stejného typu je připravována také ve finském Hanhikivi a tureckém Akkuyu. Zajímavostí je účast českých společností na těchto projektech, například ÚJV Řež, a. s., bude poskytovat odbornou pomoc při hodnocení projektové a bezpečnostní dokumentace, v druhém případě při přípravě licenční dokumentace. Během několika let by měla byt zahájena také výstavba dvou reaktorů VVER-1200 v maďarské Pakši.

 

Pro informaci:

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Rosatom je vlastníkem i operátorem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 34 bloků, které produkují 16% veškerého objemu elektrické energie v Rusku.

Rosatom zaujímá špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu má hodnotu 100,3 miliard amerických dolarů a patří do něj 27 bloků jaderných elektráren.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    Doufám, že se jednou dočkáme zprávy, že horké zkoušky byly zahájeny také na novém dukovanském bloku. Myslím, že postavit vedle současných VVER-440 také aspoň jeden VVER-1200 by bylo naprosto ideální. S ruskými bloky máme bohaté a pozitivní zkušenosti, navíc spolupráce českých firem s Rosatomem je již dnes na vysoké úrovni. Hold nám nezbývá nic jiného, než doufat, že projekt nového dukovanského bloku nezůstane jen na papíře a ve slibech politiků.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..