Tlak ohledně rozšíření jediné mexické jaderné elektrárny v Laguna Verde ve státě Veracruz stále sílí. Jadernou elektrárnu Laguna Verde tvoří dva funkční reaktory podle projektu BWR-5, nicméně elektrárna byla původně navržena pro čtyři jaderné bloky.

laguna verde(1)
Jediná mexická jaderná elektrárna Laguna Verde (zdroj: www.world-nuclear-news.org)

Senátor Jose Luis Lavalle (Národní akční strana – National Action Party) připravuje právní předpisy, které by vedly k rozšíření elektrárny. Návrh zákona je určen k povzbuzení dalších investic v jaderném sektoru, počínaje ve východním Mexiku. Tato myšlenka následuje krok Mexika k vybudování svého ropného a plynového průmyslu tím, že vyzve zahraniční firmy k investicím. Vláda stanovila v roce 2012 mandát na získávání 35 % své elektrické energie z nefosilních zdrojů, a to do roku 2024. V současné době je země na 21 %.

JE Laguna Verde byla postavena v roce 1976, ale svůj provoz zahájila teprve v roce 1990 (první blok o instalovaném výkonu 665 MWe), respektive 1995 (druhý blok s výkonem 780 MWe). V roce 2007 společnost Federal Electricity Commission (CFE), která elektrárnu provozuje, udělila projekt modernizace elektrárny v hodnotě 650 milionů dolarů konsorciu španělského podniku Iberdrola Ingenieria (97% podíl) ve spolupráci s firmou Alstom Mexicana (3% podíl). Reaktory byly postupně modernizovány, přičemž výkon každého byl navýšen o 138 MWe. Práce probíhaly od roku 2008 do ledna 2011. V únoru 2011 podnik Iberdrola oznámil, že jsou oba bloky v provozu a jejich výkon činí přibližně 820 MWe, narostl tedy o 20 % nad jejich původní kapacitu.

Provozní životnost prvního i druhého bloku JE Laguna Verde byla také prodloužena, a to na dobu 40 let – do roku 2029, respektive 2034. Projekt na prodloužení životnosti elektrárny byl dokončen počátkem roku 2013. Elektrárna zůstala oficiálně po celou dobu projektu v provozu, všechny činnosti s projektem spojené se vykonávaly během odstávek na výměnu jaderného paliva.

Hlavní úpravy provedené v elektrárně zahrnovaly výměnu kondenzátorů, separátorů páry, ohřívacích a chladicích systémů, topení a klimatizací, pomocných systémů a elektrických systémů (transformátorů, izolačních potrubí a hlavního vypínače). Podnik Iberdrola Ingenieria zajistil návrh, výrobu, dodávky vybavení a materiálu, montáže, kompletaci, školení a testování v rámci projektu.

Společnost CFE v listopadu roku 2010 zvažovala výstavbu šesti až osmi bloků o instalovaném výkonu 1 400 MWe, přičemž první dva se měly nacházet v JE Laguna Verde. Po vydání energetické koncepce v roce 2012 vláda společnost vyzvala, aby zvážila vybudování dvou dalších reaktorů v JE Laguna Verde, případně jinde ve Veracruz jako první fáze navyšování mexické jaderné kapacity do roku 2026. Tento návrh byl zopakován v polovině roku 2014. V polovině roku 2015 program Development Programme of the National Electric System zahrnul plány k realizaci nových energetických kapacit včetně tří jaderných elektráren s nezávazným plánem, podle kterého by měly vstoupit do komerčního provozu v letech 2026, 2027 a 2028.

Lavalle, člen senátu energetického výboru, sdělil společnosti Bloomberg, že návrh zákona by mohl být do senátu předložen v měsíci únoru – během příštího legislativního zasedání. Doufá, že získá podporu zákonodárců v energetickém výboru ještě před tím, než předloží návrh zákona na začátku příštího roku.

V říjnu letošního roku podepsalo Mexiko s Ruskem mezivládní dohodu o spolupráci na vývoji jaderné energie. Obě strany se dohodly na spolupráci v oblastech, které zahrnují i výzkum a vývoj, výstavbu, provoz, dodávky paliva, bezpečnost, nakládání s odpady a vyřazování jaderných zařízení z provozu. Rovněž se domluvily na spolupráci v oblasti bezpečnosti a radiační ochrany, vzdělávání a výrobě radioizotopů i jejich využití v průmyslu, lékařství a zemědělství. Tato dohoda je uzavřena na dobu pěti let s možností prodloužení na 10 let.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..