Federální úředníci se připravují na buducnost, ve které by mohly být malé modulární reaktory klíčovou součástí energetického mixu Spojených států amerických.

reactor-module-gr_sml
Řez reaktorem NuScale (zdroj: Nuscalepower.com)

Technologie známa pod zkratkou SMR (small modular reactor – malý modulární reaktor) přitahuje již nějakou dobu pozornost regulačních úřadů, zákonodárců, společností, výrobců a různých organizací.

Malé modulární reaktory jsou jaderné reaktory s výkonem menším než 300 MWe, které jsou obyčejně vyráběny mimo místo provozu. V současné době na návrhu těchto reaktorů usilovně pracuje několik společností, dosud však žádný z projektů ještě nedospěl do provozní fáze. Zastánci malých modulárních reaktorů tvrdí, že třetinová nebo menší velikost než je u standardní elektrárny, by mohla přinést bezemisnost a další výhody jaderné energetiky za nižší cenu.

Avšak stejné problémy, které zpomalily vývoj velkých jaderných reaktorů – náklady na bezpečnost a výstavbu – mohou zpomalit nebo dokonce i zastavit rozvinutí potenciálu malých modulárních reaktorů.

Příznivci jaderné energetiky v kongresu vidí důležitou roli federální vlády v tom, aby rozvoj malých modulárních reaktorů umožnila.

„Již dlouhou dobu podporuji vývoj a nasazení malých modulárních reaktorů,“ uvedla minulý měsíc na konferenci jaderného průmyslu senátorka Lisa Murkowski, která je zároveň i předsedkyní komise Energy and Natural Resources Committee.

„Potenciál této technologie například v mém domovském státě Aljaška je značný – velikost, výkon a schopnost přidávat blok za blokem jsou vlastnosti, které by mohly být klíčové při napájení vojenských základen nebo malých odlehlých komunit, které v současné době za elektrickou energii platí velmi vysoké ceny,“ podotkla.

Lisa Murkowski uvedla, že federální vláda se nyní musí ujistit, že nestojí v cestě vývoje malých modulárních reaktoru. V opačném případě by tím mohla tuto technologii pohřbít.

Senátor Lamar Alexander, který předsedá v energetickém podvýboru, prohlásil, že federální vláda by měla při snahách zdvojnásobit financování rozvoje energetického sektoru upřednostňovat právě malé modulární reaktory.

Také prezidentský úřad Baracka Obamy souhlasí s kladením většího důrazu na rozvoj malých modulární reaktorů. Zastává totiž názor, že tato technologie sehraje důležitou roli v plnění plánů na snížení emisí oxidů uhlíku.

Oddělení jaderné energetiky amerického Ministerstva energetiky určilo malé modulární reaktory jako jednu z hlavních priorit pro výzkumné a vývojové činnosti s tím, že je připraveno pomoci některým projektům z této oblasti projít licenčním procesem amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC).

„Malé modulární reaktory nabízejí výhodu značně menších počátečních kapitálových investic, škálovatelnosti a flexibility umístění, neboť je možné tyto reaktory umístit i do lokalit, které nejsou vhodné pro výstavbu velkých jaderných reaktorů,“ prohlásilo nedávno americké Ministerstvo energetiky. „Kromě výše zmíněných výhod nabízejí malé modulární reaktory výhody také v oblasti lepší bezpečnosti a zabezpečení.“

Ministerstvo s cílem pomoci jadernému průmyslu pracuje na několika frontách současně. Během šesti let vyčlení 452 milionů dolarů na podporu licencování těchto reaktorů. Ministerstvo v současné době spolupracuje se společností mPower America s cílem vyvinout provozuschopný reaktor do roku 2022 a se společností NuScale Power, jejíž vývojový program malého modulárního reaktoru má hodnotu 217 milionů dolarů. Ministerstvo rovněž zavedlo program na podporu celého jaderného průmyslu, který má za úkol asistovat při získávání licencí pro jaderné projekty.

V posledních letech se americký jaderný sektor snaží prosadit, aby regulační úřad NRC aktualizoval a přizpůsobil své bezpečnostní předpisy i pro malé modulární reaktory. Tyto změny by měly zahrnovat nižší licenční poplatky, větší flexibilitu v počtu zaměstnanců, velikosti zón havarijního plánování a další pravidla.

Regulační úřad NRC uvedl, že je připraven k přezkumu prvních žádostí o licenci pro malé modulární reaktory. V dubnu letošního roku předseda regulačního úřadu NRC Stephen Burns zákonodárcům oznámil, že ve fiskálním roce 2016 rozpočet úřadu počítá s přezkumem jedné žádosti.

V květnu úřad NRC hlasoval o přijetí stupnice na úpravu licenčních poplatků, díky níž by mohly být licenční poplatky pro malé modulární reaktory výrazně nižší.

Nicméně vyhlídka měnících se pravidel znepokojuje některé obhájce jaderné bezpečnosti, jako například organizaci Union of Concerned Scientists.

Edwin Lyman, vedoucí vědecký pracovník, se svojí skupinou tvrdí, že malé modulární reaktory neposkytují oproti těm velkým žádné bezpečnostní výhody. Avšak vzhledem k tomu, že produkují méně elektřiny, je zde vyvíjen tlak na stanovení jiného měřítka požadavků.

„Prostým faktem je, že malé modulární reaktory mají významně vyšší náklady na megawattu výkonu než je tomu u velkých reaktorů,“ uvedl Lyman.

„Žádná společnost je nebude chtít zakoupit, pokud nebudou osvobozeny od mnoha nákladných požadavků, které velké reaktory musí splňovat,“ podotknul. „Avšak s ohledem na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči musíme být velmi obezřetní v oblasti bezpečnosti, a to zvláště u reaktorových designů, které ještě nikdy nebyly vybudovány a otestovány.“

Společnost Tennessee Valley Authority doufá, že by mohla malý modulární reaktor nasadit jako první, avšak konkrétní harmonogram ještě nebyl stanoven.

Společnost uvedla, že plánuje zakoupit čtyři malé modulární reaktory pro lokalitu Clinch River nedaleko města Oak Ridge ve státě Tennessee.

Zdroj: Nuclearfriendsfoundation.com

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..