Maďarsko stále očekává, že výstavba jaderné elektrárny Pakš II začne v roce 2018 i přesto, že ještě musí získat schválení od Evropské komise o tom, že projekt splňuje evropská pravidla pro zadávání veřejných zakázek. Attila Aszódi, vládní zmocněnec pro výstavbu jaderné elektrárny Pakš II, dne 17. listopadu novinářům v Budapešti oznámil, že vydání licence pro lokalitu se očekává v příštím roce, zatímco vydání stavební licence pro projekt má následovat v roce 2017.

Paks
Současná podoba JE Pakš (zdroj: www.world-nuclear-news.org)

Podle mezivládní dohody podepsané na počátku roku 2014 mají ruské společnosti a jejich mezinárodní subdodavatelé postavit v lokalitě Pakš dva jaderné bloky s reaktory typu VVER-1200. Projekt, který má přijít na 10 miliard euro bude z 80 % financován Ruskem. V současné době pracují v jaderné elektrárně Pakš čtyři ruské tlakovodní reaktory VVER-440, které do provozu vstoupily mezi lety 1982 až 1987. Bloky s původním výkonem 440 MWe byly zmodernizovány a v současné době tak produkují každý 500-510 MWe.

Podle tiskové agentury Reuters Aszódi prohlásil: „Výstavba elektrárny by měla začít v roce 2018 a za předpokladu doby výstavby 6 let bychom pátý blok v lokalitě Pakš mohli do provozu uvést na konci roku 2023 nebo počátkem roku 2024. Očekáváme, že oba bloky do komerčního provozu vstoupí v roce 2025 a 2026.“

Evropské jaderné společenství European Atomic Energy Community (Euratom) schválilo v dubnu letošního roku také kontrakt na dodávku ruského paliva pro plánované nové bloky. Následně v září letošního roku Maďarsko získalo potvrzení od Evropské komise, že projekt splňuje pravidla smlouvy s Euroatomem.

V září letošního roku Aszódi pro server World Nuclear News uvedl, že ještě dvě další otázky jsou stále otevřeny. Jedna z těchto otázek se týká pravidel pro zadávání veřejných zakázek, která by měla být aplikována v průběhu realizace projektu, a druhá se týká státní podpory projektu. „Jsme v každodenním kontaktu s Evropskou komisí a doufáme, že tyto otázky dořešíme v nejbližší budoucnosti,“ uvedl. Kromě toho Maďarsko v současné době pracuje také na environmentálním povolení pro projekt, které zahrnuje hodnocení vlivu projektu na životní prostředí v rámci mezinárodní úmluvy Espoo Convention. Aszódi uvedl, že tento proces by mělo Maďarsko dokončit ještě v letošním roce.

V prohlášení ze 7. listopadu letošního roku maďarský premiér prohlašuje, že po celou dobu příprav projektu jaderné elektrárny Pakš II byly respektovány všechny relevantní vnitrostátní, evropské a mezinárodní zákony.

„Maďarsko Evropské komisi poskytlo rozsáhlé a detailní informace o všech otázkách, které z projektu vyvstaly, a bude tak pokračovat i nadále. Maďarsko zastává názor, že obě mezivládní dohody mezi Maďarskem a Ruskem podepsané v lednu a prosinci roku 2014 jsou v souladu s nařízeními EU o zadávání veřejných zakázek,“ řekl premiér.

„Jako třetí strana schválila Evropská unie dohodu o dodávkách jaderného paliva v dubnu letošního roku. V září Brusel maďarské vládě oznámil, že investice do projektu jaderné elektrárny Pakš II jsou v souladu s cíli stanovenými ve smlouvě s Euroatomem, a to jak z hlediska energetické a klimatické politiky, tak i z hlediska jaderné bezpečnosti.“

Avšak pokud jde o otázky zadávání veřejných zakázek, vláda dosud neobdržela oficiální právní stanovisko Evropské unie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..