Evropská komise dne 23. listopadu oznámila, že zahájila hloubkové šetření státní podpory pro maďarské plány k poskytnutí finančních prostředků na výstavbu dvou nových jaderných reaktorů v JE Pakš. Komise také uvedla, že se minulý týden rozhodla zahájit řízení o nesplnění povinností proti Maďarsku v rámci projektu Pakš II, neboť „má obavy ohledně slučitelnosti projektu“ s pravidly Evropské unie pro zadávání veřejných zakázek.

1-53f6d8234382f
Jaderná elektrárna Pakš (zdroj: technickytydenik.cz)

Mezivládní dohoda podepsaná na začátku roku 2014 by měla zařídit dodání dvou reaktorů VVER-1200 do JE Pakš, a to ruskými podniky a jejich mezinárodními subdodavateli, stejně jako úvěr až do výše 10 miliard euro (270 miliard korun) na financování 80 % projektu. JE Pakš v současné době obsahuje čtyři Ruskem dodané tlakovodní reaktory VVER-440, které zahájily svůj provoz v letech 1982 a 1987. Ačkoliv byl jejich původní instalovaný výkon 440 MWe, bloky byly modernizovány na výkon 500-510 MWe.

V rámci Smlouvy EU se členskými státy (the EU Treaty Member States) si země mohou určit svůj energetický mix. Úlohou Komise je zajistit, aby se při použití veřejných prostředků na podporu firem vše provádělo v souladu s předpisy EU pro státní podporu, což má za cíl zachování hospodářské soutěže na jednotném trhu. V květnu 2015 maďarské orgány informovaly komisi o plánech investovat do výstavby dvou jaderných reaktorů v lokalitě Pakš.

Podle prohlášení zde dne 23. listopadu bude Evropská komise zejména zkoumat, zda by projekt za podobných podmínek financoval i soukromý investor, nebo zda investice Maďarska představuje státní podporu. Pokud bude zjištěno, že projekt zahrnoval státní podporu, bude komise zkoumat, zda by maďarské plány vedly k narušení hospodářské soutěže, zejména na maďarském trhu s energií.

Margrethe Vestagerová, komisařka odpovědná za politiku hospodářské soutěže, prohlásila: „Vzhledem k velikosti a významu projektu Pakš musí Evropská komise pečlivě posoudit, zda investice v Maďarsku je skutečně za tržních podmínek, nebo zda zahrnuje státní podporu. To vyžaduje komplexní analýzu. Myslím, že je důležité, aby zainteresované strany mohly rovněž předložit své názory.“

V prohlášení dodala, že „v této fázi“, má komise obavy, že tato investice nemusí být provedena za tržních podmínek, jak argumentuje Maďarsko.

Komise proto do hloubky posoudí tento obchodní případ pro výstavbu, provoz a vyřazení z provozu dvou reaktorů na základě dohodnutých podmínek transakcí a vzhledem k projekci energetického trhu EU. Bude-li z jeho vyhodnocení vyplývat, že je zapojena státní podpora, komise se zejména bude muset ujistit, že projekt nevede k narušení hospodářské soutěže na maďarském trhu s energií nebo k jiným neoprávněným narušením na jednotném trhu.

Aby byla podpora považována za slučitelnou s pravidly EU, musí být přiměřená sledovaným cílům a řešit skutečné selhání trhu, což znamená, že projekt by nemohl být realizován pouhým působením tržních sil – bez státní podpory. Nakonec, investice Maďarska musí mít podle prohlášení „přiměřenou návratnost“.

Zahájení hloubkového šetření poskytuje zúčastněným třetím stranám příležitost vyjádřit se k opatřením, avšak samotné vyjádření nemá vliv na výsledek šetření.

Maďarský zástupce minulý týden oznámil, že vláda stále očekává zahájení výstavby jaderné elektrárny Pakš II v roce 2018, ačkoli zatím musí ještě získat potvrzení od komise, že projekt splňuje pravidla pro zadávání veřejných zakázek. Attila Aszódi, vládní komisař odpovědný za JE Pakš II, řekl novinářům v Budapešti dne 17. listopadu, že se očekává, že licence vázaná na lokalitu bude vydána v roce 2016, stavební povolení následně v roce 2017.

Dne 17. listopadu také úřad maďarského premiéra oznámil, že během příprav na Projekt Pakš II vláda „respektovala všechny relevantní a stávající vnitrostátní zákony, zákony EU i mezinárodní zákony“.

Pokud jde o pravidla týkající se zadávání zakázek, komise dne 23. listopadu uvedla, že maďarské orgány mají dva měsíce na to, aby odpověděly na argumenty předložené Evropskou komisí.

Podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán sdělil ve státním rádiu dne 20. listopadu, že projekt bude pokračovat i přes právní kroky komise.

„Jedná se o základní záměr Maďarska provozovat, udržovat a případně rozšířit jadernou elektrárnu, jinak bude cena elektřiny prudce stoupat. JE Pakš se rovná levné elektrické energii, takže maďarská vláda provede investice,“ řekl údajně Orban.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..