Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vydala nové standardy havarijní připravenosti, které v sobě zahrnují zkušenosti získané od roku 2002, včetně lekcí, které jaderné energetice udělila havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

IAEA workshop - 460
Seminář agentury MAAE o havarijní připravenosti (zdroj: World Nuclear News)

Dokument s názvem Preparedness and Response for a Nuclear or Radiological Emergency je sedmou částí všeobecných jaderných bezpečnostních požadavků agentury MAAE. Tyto požadavky odrážejí mezinárodní konsensus o tom, co tvoří vysokou úroveň ochrany lidí a životního prostředí před škodlivými účinky ionizujícího záření. Tyto normy jsou aplikovány po celou dobu životnosti všech zařízení a aktivit spojených s radiací. Standardy jsou sponzorovány třinácti mezinárodními agenturami včetně OECD Nuclear Energy Agency, United Nations Environment Program, World Health Organization a World Meteorological Organization.

Nové standardy zahrnují lekce a nově získané zkušenosti v oblasti havarijní připravenosti a reakcí na krizové situace, včetně těch získaných při havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v březnu roku 2011. Nové normy berou v úvahu mimo jiné také doporučení od Mezinárodní komise pro radiační bezpečnost (Internacional Commission on Radiological Protection – ICRP).

Dokument ustanovuje posílené požadavky na systémy havarijní připravenosti, včetně: nástrojů řízení mimořádných situací; ochranných strategií pro krizové jaderné či radiologické události; odolnosti ochranných opatření proti různým ztíženým podmínkám; ochrany krizových pracovníků; a spolupráce v případě velké krizové události.

Standardy havarijní připravenosti jsou národní odpovědností, přesto však MAAE poskytuje prostřednictvím různorodých programů podporu, která má za cíl zajistit, aby národní standardy havarijní připravenosti jednotlivých členských států byly v souladu s těmi mezinárodními. Rámce nových bezpečnostních požadavků tak mohou využívat vlády, krizové organizace, různé autority na lokální, regionální i národní úrovni, provozovatelé, regulační úřady a relevantní mezinárodní organizace. „Tento dokument je navržen tak, aby vedl členské státy k rozvoji a posílení integrovaných systémů, které mohou čelit krizovým situacím,“ uvedl Jean-Francois Lafortune, koordinátor havarijní připravenosti Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Přednášející na semináři agentury MAAE o nových bezpečnostních požadavcích minulý týden zdůraznili nutnost, aby rámce řešení krizových situací byly implementovány na regionální, národní i nadnárodní úrovni. „Jednotlivé země musí jednat se svými sousedy, aby bylo zajištěno, že systémy reakce na krizové situace jsou harmonizovány a dobře koordinovány,“ prohlásil Vincent McClelland, ředitel divize pro mezinárodní řízení krizových situací amerického regulačního úřadu National Nuclear Security Administration.

Během následujících dvou let bude pořádána série podobných seminářů, na kterých se budou členské státy MAAE dozvídat o nových bezpečnostních požadavcích a jak je aplikovat v praxi.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..