Co se v březnu 2011 v jaderné elektrárně Fukušima I stalo, co následovalo a jak havárie ovlivňuje přístup ke špičkovým technologiím a zejména k energetice? Přední český jaderný fyzik Vladimír Wagner podrobně popisuje, co se stalo a proč, s jakým úsilím pracovníci elektrárny zabránili větším škodám a jak se jim podařilo udržet havárii i radiaci pod kontrolou – překvapivě totiž nedošlo k žádným obětem. Přitom zemětřesení a cunami si vyžádaly téměř dvacet tisíc životů.

fukušima I poté
Přední strana obálky knihy.

Kniha se však věnuje i širším souvislostem. Evakuace a s tím spojené sociální a psychologické dopady se dotkly rozsáhlé oblasti a postihly více než sto tisíc lidí. Jak postupuje likvidace následků a rekonstrukce postižených oblastí? Přírodním katastrofám a průmyslovým haváriím se ani v budoucnu bohužel lidstvo nevyhne a je důležité jejich pravděpodobnosti i následky co nejvíce snížit. Proto je porozumění tomu, co se ve Fukušimě stalo a děje, zajímavé nejen pro odborníky, ale pro každého, kdo sleduje současný vývoj lidské civilizace. Kniha je vybavena grafy, fotografiemi, tabulkami.

Za redakci Atominfo.cz poznamenáváme, že kniha nepochybně zaujme odborníky i širokou veřejnost. Několik kapitol je věnovaných tomu, aby přehledně a srozumitelně vysvětlily, co to je radioaktivita, jak ji měříme, v jakých ohledech představuje riziko pro člověka a životní prostředí, dále přibližuje princip jaderného reaktoru se zaměřením na typy použité ve Fukušimě I a II, které jsou popsány poměrně detailně se svými slabinami. Čtenář se tak dozví i řadu dalších informací a důkladněji pochopí, k čemu ve Fukušimě I došlo a proč.

Jako zajímavost závěrem přidáváme málo známé informace o síle a významu zemětřesení Tóhoku stojícího na počátku sledu událostí, které vyústily v jednu z nejvážnějších havárií jaderných elektráren: „Toto zemětřesení a následné cunami zasáhly severovýchodní Japonsko 11. března 2011 ve 14:46 hodin místního času (6:46 hodin středoevropského času). Bylo to největší přístrojově zaznamenané zemětřesení v Japonsku a páté největší zemětřesení na světě po roce 1900, odkdy se provádějí moderní záznamy. Jeho velikost dosáhla momentového magnituda 9,0 (přibližně odpovídá devítce ve starší, veřejnosti známější stupnici Richterově). … Výjimečnost tohoto zemětřesení dokládají i jeho celoplanetární dopady. Došlo k posuvu pólů zhruba o 16 cm a ke zkrácení délky dne o mikrosekundu. Hlavní japonský ostrov Honšú se posunul o 2,4 m na východ. Část Japonska nejblíže epicentru poklesla v délce okolo 400 km o 2,6 m. Zemětřesení vyprodukovalo infrazvuk, který cestoval do vesmíru a byl zaznamenán satelitem GOCE, který velmi citlivě zaznamenává změny v hustotě atmosféry v extrémních výškách.“

Chcete-li se podobně podrobně dozvědět i detaily z konstrukce fukušimských reaktorů a z průběhu havárie a odstraňování jejích následků, pak neváhejte a navštivte knihkupectví. Kniha je k dostání například i v internetovém knihkupectví Kosmas.

  • Nakladatel:NOVELA BOHEMICA
  • ISBN:978-80-87683-45-3, EAN: 9788087683453
  • Popis:1× kniha, brožovaná, 358 stran, 20 × 20 cm, česky
  • Rozměry:20 × 20 cm
  • Rok vydání:2015 (1. vydání)
  • Rozšiřuje internetové knihkupectví KOSMAS
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..