Společnost Georgia Power obdržela další z hlavních povolení potřebných pro nové bloky, které se staví v lokalitě Vogtle. Povolení od státních regulačních orgánů z oblasti životního prostředí se týká vypouštění vody zpátky do životního koloběhu.

Vogtle 3 tabletop 460
Lití základové desky turbíny třetího bloku JE Vogtle (zdroj: World Nuclear News)

Povolení s názvem The National Pollutant Discharge Elimination System (NPDES) vydané úřadem státu Georgia – Georgia Environmental Protection Division umožňuje vypouštění čisté vody používané při výrobě elektřiny ve třetím a čtvrtém bloku jaderné elektrárny Vogtle do řeky Savannah River. Dokument však zároveň stanovuje monitorovací směrnice a ohlašovací povinnost.

Společnost Georgia Power uvádí, že do koloběhu vrací až 90 % vody, kterou z vodních toků pro účely výroby elektrické energie odebere. Stejně jako dva již provozované bloky JE Vogtle budou i ty nové využívat chladící věže ke snížení objemů vody potřebné pro provoz elektrárny. Díky chladícím věžím bude rovněž možné regulovat teplotu vody, která se bude do řeky navracet.

V minulých týdnech dosáhl projekt výstavby dvou bloků s reaktory AP1000 také několika stavebních milníků. Dokončena byla základová deska pro umístění turbíny ve třetím bloku elektrárny a na staveniště dorazil poslední se čtyř parogenerátorů.

Základní deska turbíny je 3 metry silný betonový podstavec, na kterém jsou umístěny turbíny bloků. Společnost Georgia Power oznámila dokončení desky, které zahrnovalo patnáctihodinovou operaci souvislého lití betonu, dne 18. listopadu.

Následující den – 19. listopadu – společnost oznámila, že na staveniště dorazil poslední ze čtyř parogenerátorů vyrobených v Jižní Koreji. Každý z bloků obsahuje dva parogenerátory, což jsou zařízení, která přenáší tepelnou energii z primárního okruhu do sekundárního, kde vytvářejí páru. Každý z těchto komponentů je zhruba 24 metrů dlouhý a váží okolo 600 tun.

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle jsou prvními bloky, které se v Americe začaly stavět po více než třicetileté pauze. Výstavba třetího bloku začala v březnu roku 2013, druhý blok se staví od listopadu téhož roku. Podle očekávání mají být bloky do provozu uvedeny v polovině roku 2019, respektive v polovině roku 2020.

Společnost Georgia Power, která je dceřinou společností firmy Southern Company, vlastní 45,7 % projektu jaderné elektrárny Vogtle. Zbytek podílu je rozdělen mezi společnosti Oglethorpe Power Corporation, Municipal Electric Authority of Georgia a Dalton Utiltities. Na dostavbu dohlíží společnost Southern Nuclear, která bude prostřednictvím společnosti Georgia Power elektrárnu provozovat.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..