Jaderná elektrárna Temelín bude během dvou týdnů prověřována 31 odborníky z 12 zemí. Poprvé od zahájení svého provozu se elektrárna podrobí kontrole podle nových pravidel Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Jedná se o třiatřicátou mezinárodní prověrku, která je však největší v celé temelínské historii. Potrvá od pátku 27. listopadu do 11. prosince. Elektrárna je vlastněna skupinou ČEZ. Tuto informaci sdělil dne 26. listopadu ČTK tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

EK46_34_temelin_lf
JE Temelín (zdroj: byznys.ihned.cz)

Zatím se sdružení WANO zaměřovalo především na jednotlivé oblasti spojené s provozem jaderné elektrárny. Podle nového formátu prověrek však bude elektrárna hodnocena jako celek.

Do JE Temelín zavítá manažer havarijní připravenosti elektrárny Beznau ze Švýcarska, odborník na údržbu zařízení ze švédské jaderné elektrárny Oskarshamn, expertka na chemii z finské Loviisi, z Ruska se zúčastní například ředitel rostovské jaderné elektrárny. Vedoucím mise je Ľubomír Krenický, ředitel dohledu nad jadernou bezpečností Slovenských elektráren (SEAS – společnost Slovenské elektrárne je největším výrobcem elektrické energie na Slovensku), jenž dříve působil i jako programový ředitel Londýnského centra WANO.

Ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek uvedl: „Takto silná expertní skupina k nám přijede vůbec poprvé. Jejich zkušenosti chceme maximálně využít k potvrzení nastavených priorit, popřípadě najít doporučení pro další zlepšení.“

Celkem si mezinárodní experti určili 12 kontrolních tras, na které se zaměří velmi podrobně. Určitě nevynechají strojovny, jaderný ostrov, ani další části technologie. Zpracování závěrečné zprávy bude ukončením mise. O dva roky později si přijedou mezinárodní experti ověřit, jak elektrárna s doporučeními naložila.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci roku 2000. Nyní je největším zdrojem elektřiny v Česku. Svou produkcí pokrývá 20 % české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 TWh elektřiny. V letošním roce zatím oba bloky vyprodukovaly 12,2 TWh elektrické energie.

Sdružení WANO je mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren. Vznikla jako reakce „jaderné komunity“ a průmyslu na havárii v JE Černobyl.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..