Zástupci společností ČEZ, ČEPS a E.ON si dne 4. listopadu vyzkoušeli v Jaderné elektrárně Temelín spolupráci při rozpadu přenosové soustavy, které se přezdívá blackout. Nácvik také předpokládal selhání všech třinácti způsobů elektrického napájení bezpečnostních systémů elektrárny. Ta se tak fiktivně ocitla v jednom z nejtěžších stavů. Jihočeskou elektrárnu by v takovém případě zásobovaly energií vodní elektrárny Lipno, Orlík nebo Hněvkovice. Tyto informace sdělil ČTK mluvčí JE Temelín Marek Sviták.

2013_0313_ete_cviceni_blackout_media2
Bloková dozorna JE Temelín (zdroj: www.cez.cz)

K věci konkrétně uvedl: „Elektrárna je na blackout připravena. Může například snížit výkon na minimum a vyrábět elektřinu pouze pro sebe. K dispozici má také hned několik dieselgenerátorů. Aby se do cvičení mohl zapojit i distributor elektřiny a správce přenosové soustavy, bylo nutné i tyto zálohy fiktivně vyřadit.“

V případě že by blackout nastal, vodní elektrárny by jaderné elektrárně Temelín dodávaly energii, která je potřebná k zajištění chlazení reaktoru. Distribuční společnost E.ON by při této situaci vyčlenila speciální linku pro dodávku elektřiny do elektrárny. Její mluvčí Vladimír Vácha sdělil: „Vyčleněná trasa o délce několik desítek kilometrů jde přímo od generátoru vodní elektrárny Lipno přes rozvodnu Dasný do Kočína, odkud by byl Temelín napájen.“

Odborníci nevylučují, že by blackout nemohl nastat. Podle společnosti ČEPS jsou právě nadcházející zimní měsíce z hlediska kolapsu systému nejvíce rizikovým obdobím. „Kritické bývají pro českou přenosovou soustavu především zimní měsíce, kdy jsme zatíženi nechtěnými tranzitními přetoky z německých větrných elektráren. I proto společnost ČEPS uvede na konci příštího roku v elektrické stanici Hradec u Kadaně do provozu transformátory, které zajistí bezpečný provoz naší přenosové soustavy,“ oznámila mluvčí společnosti ČEPS Barbora Peterová.

V důsledku blackoutu se například v letošním březnu muselo obejít téměř tři milionů obyvatel v Amsterdamu bez elektrické energie. Tamní letiště Schiphol, čtvrté největší v Evropě, muselo zrušit veškeré lety. Největší blackout vůbec nastal před třemi lety v Indii, zde se v závěru měsíce července ocitlo bez elektřiny až 600 milionů obyvatel.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..