Tři japonské reaktory obdržely provozní licenci na celé předpokládané čtyřicetileté provozní období, a to v návaznosti na rozhodnutí ze strany regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA). Jeden z bloků – konkrétně druhý blok jaderné elektrárny Sendai – je již v provozu, další dva – třetí a čtvrtý blok JE Takahama – budou brzy restartovány.

1280px-Takahama_NPP_1975
JE Takahama (zdroj: commons.wikimedia.org)

Podle japonských právních norem získají provozovatelé jaderných elektráren licenci, která platí na období 40 let – s podmínkou přezkumu po 30 letech, kdy úřad NRA zkontroluje plán provozovatele na údržbu konkrétního bloku. Úspěch při této kontrole po třiceti letech provozu oznámila dne 18. listopadu společnost Kansai Electric Power Company, která vlastní třetí a čtvrtý blok JE Takahama, stejně jako podnik Kyushu Electric Power Company, který spravuje druhý blok JE Sendai.

Druhý blok jaderné elektrárny Sendai byl druhým blokem, který byl znovuspuštěn v návaznosti na nové právní předpisy. K elektrické síti byl tento blok připojen 21. října. Blok nyní disponuje provozní licencí platnou do roku 2025.

U třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama je pravděpodobné, že budou dalšími bloky, které budou znovu uvedeny do provozu, a to prosinci letošního roku, respektive začátkem roku 2016. Oba bloky mají rovněž podle plánů fungovat až do roku 2025.

Japonské bloky mohou požádat regulační úřad NRA o prodloužení provozní licence na celkovou dobu provozu až 60 let, ale žádná společnost tak zatím ještě neučinila.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..