Japonsko se obrací na mezinárodní experty pro asistenci při vyřazování jaderných elektráren z provozu. Kirill Komarov, náměstek generálního ředitele pro vývoj a mezinárodní byznys ruské státní jaderné korporace Rosatom, dne 26. listopadu uvedl, že Rosatom je připraven nabídnout Japonsku širokou škálu služeb a technologií v oblasti konce palivového cyklu.

pict8
Poškozená jaderná elektrárna Fukušima Dajiči (zdroj: cryptome.org)

Komarov vystupoval na semináři o ruských technologiích z oblasti konce palivového cyklu, který se konal poprvé v Japonsku. „Jsme připraveni Japonsku nabídnout naši pomoc při řešení důležitých otázek, jako jsou například možnosti při nakládání s radioaktivním odpadem a použitým jaderným palivem, dekontaminace a likvidace jaderných elektráren a urychlení sanace havarované jaderné elektrárny Fukušima Dajiči,“ uvedl na semináři Komarov.

Poznamenal, že Rusko nashromáždilo bohaté zkušenosti při sanaci jaderné elektrárny Černobyl a založilo tak vědeckou i technologickou základnu pro tyto problémy.

„Jsme si jistí, že ruské technologie z oblasti konce palivového cyklu jsou vhodné i pro problémy, kterým v současné době Japonsko čelí,“ dodal.

Komarov připomněl, že Rosatom má značnou způsobilost při nakládání s poškozeným jaderným palivem. Projekty tohoto typu plnil nejen v Rusku, ale i v zahraničí, jmenovitě například v maďarské jaderné elektrárně Pakš. Rosatom věří, že největší prostor pro spolupráci mezi Japonskem a Ruskem bude v oblasti vyřazování japonských jaderných elektráren z provozu, které již nejsou považovány za způsobilé pro další provoz. „V tomto ohledu jsme Japonsku připraveni nabídnout služby jak přímo od Rosatomu, tak i od naší německé dceřiné společnosti Nukem Technologies, která již realizovala několik projektů vyřazení a likvidací jaderných elektráren,“ uvedl Komarov.

Junichi Eguchi, zástupce agentury Agency for Natural Resources and Energy japonského Ministerstva ekonomiky, obchodu a průmyslu, na semináři uvedl, že Japonsko zvyšuje jadernou spolupráci s Ruskem, přičemž nyní uvažuje o nasazení ruských technologií z oblasti konce palivového cyklu, napsal server Nuclear.Ru. Eguchi prohlásil, že Japonsko chce pokračovat ve využívání jaderné energetiky, avšak pro její rozvoj potřebuje země překonat mnoho problémů a překážek, zejména odstranit následky nehody jaderné elektrárny Fukušima Dajiči a realizovat řádná opatření při vyřazování jaderných elektráren z provozu. „Největší problém je vyjmutí použitého jaderného paliva z reaktorů a palivových bazénů JE Fukušima Dajiči a přepracování tekutých radioaktivních odpadů,“ poznamenal Eguchi s tím, že Japonsko má v úmyslu při řešení aktuálních problémů využít technologických kapacit různých zemí. „Doufáme, že Rusko nám při těchto problémech bude rovněž asistovat,“ dodal.

Ve stejný den francouzská společnost Areva a firma Hitachi-GE Nuclear Energy podepsaly memorandum o porozumění v oblasti spolupráce při vyřazování japonských varných reaktorů (BWR). V rámci této spolupráce se bude společnost Areva podílet na předběžných studiích o likvidaci varných reaktorů v Japonsku. Obě společnosti budou rovněž zkoumat další příležitosti při vyřazování a dekontaminaci těchto reaktorů. Areva založila v Japonsku ve spolupráci s místní společností ATOX, společný podnik ANADEC, který bude zajišťovat provozní podporu oběma partnerům. Mimo to se společnost Areva již podílela také na několika projektech v havarované jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Také společnost Tokyo Electric Power Co (Tepco) si našla partnera pro likvidační práce ve fukušimské elektrárně, kterým se stala britská společnost Sellafield Ltd. Spolupráce zahrnuje návštěvy areálu elektrárny a výměnu informací mezi společnostmi Sellafield Ltd a Tepco FDEC (Fukushima Daiichi Decontamination and Decommissioning Engineering Company). Vzájemný závazek mezi oběma firmami byl formalizován v dohodě o spolupráci z roku 2014. Dohoda vymezuje čtyři oblasti, ve kterých budou společnosti Tepco FDEC a Sellafield Ltd spolupracovat. Těmito oblastmi jsou: řízení prací v areálu, monitorování životního prostředí, radiační ochrana a projektové a konstrukční práce.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..