Írán přerušil demontáž centrifug na obohacování uranu ve dvou jaderných elektrárnách. Agentura Reuters tuto informaci uvedla dne 10. listopadu s odvoláním na íránská státní média. Íránský prezident Hasab Rúhání obdržel dopis, ve kterém si místní konzervativní zákonodárci stěžovali na to, že demontáž centrifug v rámci naplňování mezinárodní dohody je uskutečňována příliš rychle. Stát krátce po tomto dopise učinil výše zmíněné zastavení.

ahma-5
Íránské centrifugy na obohacování uranu (zdroj: www.timesofisrael.com)

Minulý týden íránská vláda oznámila, že začala rušit neaktivní centrifugy v jaderných provozech na obohacování uranu ve městech Natanzu a Fordo. Tento krok učinila v duchu červencové smlouvy se světovými mocnostmi o omezení íránského jaderného programu. Celkem dvacet konzervativních poslanců však vzápětí prezidentovi doručili dopis, ve kterém uvedli, že proces probíhá rychleji, než stanovil íránský duchovní vůdce Ajatolláh Alí Chameneí.

Mezinárodní dohodou se Írán zavázal ke zpomalení svého jaderného programu, aby byla vyloučena možnost vyrobení atomové bomby. Od počátku rozhovorů Írán tvrdí, že o to neusiluje, některé z jeho aktivit však nejsou dostatečně vysvětlené a vyvolaly proto podezření. Za omezení jaderného programu mají být na oplátku zrušeny mezinárodní sankce proti Teheránu.

Dohody bylo po letech jednání s Teheránem dosaženo v červenci letošního roku, a to Spojenými státy, Ruskem, Francií, Británií, Čínou a Německem. V říjnu ji podpořil v hlasování íránský parlament i Chameneí, ale vždy s jistými výhradami a podmínkami. Agentura Reuters tvrdí, že konzervativci v parlamentu přesto dál brojí proti dohodě, která byla prosazena umírněnými politiky v zemi, v jejichž čele stojí Ruhání. Vidí v ní totiž íránskou kapitulaci vůči Západu.

Šéf íránské národní bezpečnostní rady Alí Šamchání sdělil bez dalšího upřesnění tiskové agentuře ISNA: „Proces (rozebírání centrifug) byl zastaven.“ Zdroje agentury Mehr uvádí, že se tak stalo na základě „varování“, jenž zaznělo v dopise prezidentovi. Jeho autoři upozornili, že dohoda se má podle Chameneího naplňovat až potom, co se vyřeší obvinění o tom, že měl íránský jaderný program v minulých letech i vojenský rozměr.

Na základě svého vyšetřování se má k situaci do 15. prosince vyjádřit i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), uvedla tisková agentura Reuters

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..