Finská vláda dne 12. listopadu schválila společnosti Posiva specializující se na nakládání s jaderným odpadem stavební licenci pro trvalé úložiště jaderného odpadu a závod na zapouzdření použitého jaderného paliva. Obě zařízení se mají nacházet na ostrově Olkiluoto.

Olkiluoto repository
Vizualizace finského jaderného úložiště (zdroj: World Nuclear News)

Schválení stavební licence pro nové úložiště však zahrnuje několik požadavků vlády. Ve chvíli, kdy bude společnost Posiva žádat o provozní licenci, bude povinna předložit analýzu dopadů na životní prostředí, analýzu vyhodnocující možnosti opětovného vyjmutí použitého jaderného paliva z úložiště, analýzu transportních rizik při převážení použitého jaderného paliva a dokument obsahující všechny změny, které by v rámci projektu mohly být zavedeny. V zařízení bude moci být uskladněno až 6500 tun použitého jaderného paliva.

Použité jaderné palivo bude v závodě na zapouzdření jaderného paliva uzavřeno do měděných kontejnerů a následně uloženo do podzemních tunelů úložiště, které se budou nacházet v hloubce 400-450 metrů. Kontejnery s palivem budou následně ve štolách zasypány bentonitem.

Lokalita úložiště Eurajoki nedaleko jaderné elektrárny Olkiluoto byla vybrána v roce 2000. Finský parlament projekt úložiště schválil následující rok.

Společnost Posiva, která je ve společném vlastnictví finských jaderných společností Fortum a Teollisuuden Voima Oyj (TVO), podala žádost o stavební povolení pro jaderné úložiště k finskému Ministerstvu práce a hospodářství v prosinci roku 2013. Hlavním cílem projektu je výstavba úložiště pro trvalé uložení jaderného odpadu z jaderných elektráren společností Fortum a TVO. Žádost pokrývá povolení pro výstavbu úložiště, závodu na zapouzdření použitého jaderného paliva i zařízení na uložení jaderného odpadu vzniklého během provozu a následné likvidace závodu na zapouzdření použitého jaderného paliva.

Žádost o stavební povolení pro úložiště a závod na zapouzdřování jaderného paliva společnosti Posiva podpořil v únoru letošního roku také finský regulační úřad STUK.

Společnost Posiva uvedla, že příznivé rozhodnutí vlády v otázce stavební licence pro úložiště je pro ni „uznáním rozsáhlých výzkumných a vývojových prací, které společnost vykonávala v minulých více než čtyřiceti letech“. Dále uvedla, že po získání výsledků zbývajících výzkumů je připravena zahájit samotnou výstavbu trvalého úložiště jaderného odpadu.

Společnost Posiva očekává, že stavební práce na úložišti by mohly začít ke konci roku 2016, přičemž do provozu by úložiště mohlo být uvedeno v roce 2023.

Finský ministr práce a hospodářství Olli Rehn uvedl: „Nyní schválená licence je prvním stavebním povolením pro výstavbu trvalého úložiště použitého jaderného paliva na světě. Finsko se tak stalo průkopníkem v oblasti nakládání s jaderným odpadem, což nás ještě o to více zavazuje, abychom projekt řešili zodpovědně a bezpečně. Finské odborné znalosti nám rovněž poskytují příležitosti uplatnit se v projektech z oblasti nakládání s jaderným odpadem i v dalších zemích.“

Janne Mokka, generální ředitel a prezident společnosti Posiva uvedl: „Získání stavební licence pro trvalé úložiště použitého jaderného paliva je obrovským úspěchem pro nás, naše akcionáře i všechny naše zaměstnance. Tento průkopnický projekt je důležitý nejen pro Finsko, ale i pro celý svět. Je to totiž první projekt svého druhu, který vstupuje do stavební fáze.“

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..