Společnosti Energoatom a Westinghouse podepsaly dohodu o rozšíření dodávek jaderného paliva TVS-WR na ukrajinskou jadernou elektrárnu Záporoží. Dohoda se kromě paliva týká také testování softwaru od této americké společnosti.

1280px-Kernkraftwerk_Saporischschja
Jaderná elektrárna Záporoží (zdroj: wikipedia.org)

Software s názvem BEACON (Best Estimate Analysis of Core Operations – Nuclear) je základní softwarový balíček pro monitoring aktivní zóny reaktoru a podporu provozu, který společnost Westinghouse vyvinula pro tlakovodní reaktory.

Dne 10. listopadu společnost Energoatom uvedla, že dohoda byla podepsána 5. listopadu na meetingu v Južnoukrajinsku, což je město, u něhož je umístěná Jihoukrajinská jaderná elektrárna nacházející se asi 320 kilometrů od Kyjeva. Generální ředitel státem vlastněného provozovatele jaderných elektráren Jurij Nedaškovskij uvedl, že místo podepsání smlouvy nebylo vybráno náhodně. Americká společnost Westinghouse, která je z většiny vlastněná japonskou firmou Toshiba, působí na ukrajinském trhu již od roku 2003, přičemž svoje jaderné palivo dodává právě pro Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu.

Společnost Energoatom uvedla, že zástupci obou společností se meetingu účastnili s cílem diskutovat nad dalším využíváním jaderného paliva od Westinghouse na Ukrajině. Práce, které bude nutné provést na jaderné elektrárně Záporoží, budou podobné těm, které již byly provedeny na Jihoukrajinské jaderné elektrárně, uvedl Energoatom.

Mezi zástupci společnosti Westinghouse, kteří se meetingu zúčastnili, byli i: senior vice prezident pro jaderné palivo José Emeterio Gutiérrez, prezident pro Evropu, Střední východ a Afriku Yves Brachet, prezident dcery Westinghouse – Westinghouse Electric Sweden AB – Aziz Dag a viceprezident pro výrobu paliva a bezpečnostní analýzy Jeffrey Bradfute. Westinghouse Electric Sweden sídlící ve městě Västerås je jedním z 10 závodů na výrobu jaderného paliva firmy Westinghouse.

Ukrajina tradičně pro své jaderné elektrárny dovážela většinu jaderného paliva od ruské společnosti TVEL, avšak v prosinci minulého roku se Energoatom se společností Westinghouse dohodly na výrazném zvýšení podílů dodávek jaderného paliva pro ukrajinské elektrárny od této americké společnosti do roku 2020.

První smlouvu na dodávku jaderného paliva pro ukrajinskou jadernou elektrárnu podepsal Energoatom se společností Westinghouse v roce 2008. Prostřednictvím této dohody dodala firma Westinghouse celkem 630 palivových souborů pro tři tlakovodní reaktory VVER-1000 v Jihoukrajinské jaderné elektrárně.

Dne 9. října společnost Energoatom oznámila, že uspořádala tendr na rozšíření dodávek jaderného paliva od společnosti Westinghouse pro jadernou elektrárnu Záporoží. Podle dostupných zdrojů zakázku v hodnotě 731 tisíc dolarů na asistenci při projektu změny dodavatele jaderného paliva mezi lety 2016-2020 vyhrál institut Kharkov Institute of Physics and Technology.

Dne 29. září společnost Energoatom uvedla, že se společností Westinghouse Electric Sweden podepsala dohodu v hodnotě 340 tisíc dolarů na dodávku čtyř ukázkových palivových souborů pro jadernou elektrárnu Záporoží.

Nedaškovskij poznamenal, že Jihoukrajinská jaderná elektrárna je doposud jedinou jadernou elektrárnou, která současně využívá jaderné palivo od společností TVEL a Westinghouse. Podle jeho slov byla Jihoukrajinská jaderná elektrárna „pokusný králík“, který měl určité problémy, ze kterých získala Ukrajina ceněné zkušenosti.

Využívání jaderného paliva od společnosti Westinghouse v jaderné elektrárně Záporoží bude vyžadovat licenci od ukrajinského regulačního úřadu State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine, která by měla být podle očekávání firmy Energoatom vydána na jaře příštího roku. Podle vyjádření společnosti bude nejprve nutné v únoru příštího roku dokončit palivovou kampaň na třetím bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny, a poté ji vyhodnotit. Jakmile bude vydána licence, společnost Energoatom plánuje od Westinghouse objednat pět dodávek jaderného paliva – dvě pro Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu a tři pro jadernou elektrárnu Záporoží.

Společnost Energoatom uvedla, že na meetingu se řešila také možnost produkce částí palivových souborů pro palivo od Westinghouse v závodech společnosti Atomenergomaš, která dodává komponenty i pro palivové soubory TVSA ruské společnosti TVEL. Atomenergomaš v konsorciu se společností Energoatom je hlavním dodavatelem zařízení pro ukrajinské jaderné elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..