Japonská společnost Kyushu Electric Power Co dne 1. listopadu oznámila, že druhý blok jaderné elektrárny Sendai dosáhl plného výkonu. Dále společnost uvedla, že do komerčního provozu plánuje reaktor uvést v polovině listopadu – poté, co proběhnou kontroly od regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA).

p1-w1-sendai-plant-b-20140314
JE Sendai (zdroj: www.snipview.com)

Společnost reaktor, který se nachází ve městě Satsumasendai v prefektuře Kagošima, restartovala dne 15. října. Výroba elektrické energie byla zahájena 21. října. Druhý blok JE Sendai je druhým reaktorem v Japonsku, jenž je opět provozu v rámci postfukušimských přísnější bezpečnostních norem. První blok JE Sendai byl restartován v srpnu letošního roku.

Pokroku bylo také dosaženo ve snaze o znovuspuštění třetího bloku JE Ikata, který vlastní společnost Shikoku Electric Power Co. Tokihiro Nakamura, guvernér prefektury Ehime ve které se blok nachází, jeho restart schválil. „Zvažoval jsem tuto záležitost ze všech hledisek, přičemž v potaz jsem vzal také názor vlády, úsilí společnosti Shikoku Electric Power Co při realizaci bezpečnostních opatření i diskuse mezi místními orgány,“ uvedl. „Musel jsem učinit rozhodnutí, které s sebou nese velmi zásadní zodpovědnost.“ Reaktor by mohl svůj provoz obnovit na začátku příštího roku, avšak záležet bude hlavně na postupech zahrnujících předprovozní testy ze strany regulačního úřadu NRA.

V červenci blok prošel bezpečnostním přezkoumáním v rámci nových regulačních norem. Národní vláda následně oznámila místní samosprávě svůj návrh na reaktivaci reaktoru.

Obnovení provozu také vyžaduje konsenzus mezi vládou města Ikata a vlády prefektury Ehime, obě vlády podepsaly dohody o bezpečnosti se společností Shikoku Electric Power. Začátkem tohoto měsíce shromáždění města Ikata, starosta města a shromáždění prefektury Ehime rozhodli o souhlasu s obnovení provozu na třetím bloku JE Ikata. Rozhodnutí vyvolalo protesty místní skupiny proti jaderné energii.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..