Podnik Dominion Virginia Power se stal první americkou společností, která oznámila americké regulační komisi Nuclear Regulatory Commission (NRC) svůj záměr – usilovat o druhé dvacetileté obnovení provozní licence pro jadernou elektrárnu. Bude-li tato licence schválena, dva bloky jaderné elektrárny Surry dosáhnou provozní životnosti 80 let.

Surry 460
JE Surry (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Dominion Virginia Power informovala regulační úřad NRC o svém záměru, aby úřad mohl vyčlenit lidské zdroje nutné na podporu žádosti o prodloužení licence. Společnost nyní přezkoumává technické aspekty spojené s obnovou licence, která bude nakonec vyžadovat souhlas správní rady společnosti. Firma ale tvrdí, že nevidí žádné „významné překážky“, které by zabránily podání žádosti v roce 2019.

Generální ředitel společnosti Dominion Generation David Christian oznámil vývoj na sympoziu v Bílém Domě, které se konalo dne 6. prosince, ohledně budoucnosti jaderné energetiky v USA. „Obnovení licencí pro JE Surry na druhé dvacetileté období je dobrou zprávou pro naše zákazníky, regionální hospodářství i životní prostředí,“ uvedl, načež americké jaderné kapacity popsal jako páteř národní bezemisní energetiky. „Jaderná elektrárna Surry produkuje kolem 20 % elektrické energie ve státě Virginie. Její další provoz by mohl pomoci při plnění a udržování státních cílů pro snižování emisí uhlíku,“ dodal.

První blok JE Surry vstoupil do komerčního provozu v roce 1972, následovaný druhým blokem v roce 1973. Stejně jako všechny americké jaderné bloky, dva tlakovodní reaktory byly původně licencované k čtyřicetiletému provozu. Provozní licence těchto bloků byly v roce 2003 prodlouženy o dalších 20 let v návaznosti na přezkumný proces, který trval téměř dva roky. Bloky jsou tak v současné době licencovány k provozu do roku 2032 a 2033, avšak se znovu prodlouženou licencí by mohly fungovat až do roku 2052, respektive do roku 2053.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..