Polský ekonomický deník Puls Biznesu dne 30. listopadu napsal o tom, že Polsko má v plánu zahájit ještě v letošním roce proces výběru dodavatele výstavby první jaderné elektrárny v zemi. Tendru se zúčastní celkem pět uchazečů – společností a konsorcií, a to z USA, Japonska, Kanady, Francie a Jižní Koreji. Polská vláda má podle deníku v roce 2019 rozhodnout, zda bude celý projekt zrealizován.

Jaderná divize největší polské elektrárenské společnosti PGE odpovídá za přípravu první jaderné elektrárny. Měla by zahájit kroky vedoucí k výběru dodavatele technologií a know-how do konce tohoto roku, napsal tisk. Do tendru se zapojí americká společnost Westinghouse, která je ve vlastnictví japonské skupiny Toshiba; americko-japonská aliance GE Hitachi; kanadská společnost SNC-Lavalin Nuclear; francouzský podnik Areva ve spolupráci s energetickou skupinou EDF; a jihokorejská společnost KEPCO.

Vybraný partner by se měl mimo toho, že zajistí technologie a know-how, také podílet na financování projektu. Jeho náklady jsou odhadovány přibližně na 40-60 miliard zlotých (253-380 miliard Kč).

Oficiálně nyní Polsko počítá s tím, že bude provoz prvního bloku elektrárny zahájen v roce 2025. Původní předpoklad jeho spuštění byl stanoven již na rok 2020. Dosavadní plán říká, že by celá jaderná elektrárna měla být kompletně hotová do roku 2035. Projekt byl Varšavou oznámen v roce 2009. Klesající ceny elektřiny a havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči ho však zbrzdily.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..