Společnost Tokyo Electric Power Co (Tepco) připustila, že radioaktivní podzemní voda z havarované elektrárny Fukušima Dajiči pravděpodobně prosakovala do Tichého oceánu. Je to poprvé, co společnost Tepco oficiálně uznala, že kontaminovaná voda z elektrárny mohla dosáhnout až do moře, a to i přes několik studií japonského regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA), které úniky již několikrát potvrdily.

IAEA-mission-to-Fukushima-Feb-2015-460

„Máme za to, že kontaminovaná voda pronikla až do moře,“ uvedl na tiskové konferenci, kterou vysílala japonská státní televize NHK television, generální ředitel společnosti Tepco Masayuki Ono. „Chtěli bychom se hluboce omluvit za způsobení vážných obav, především veřejnosti z okolí elektrárny.“

Přiznání společnosti potvrdilo obavy regulačního úřadu NRA, který dříve v listopadu prohlásil, že jeho experti nalezli vysoké úrovně radioaktivního cesia ve vzorcích odebraných z pobřežní mořské vody nedaleko elektrárny. Úřad NRA následně společnosti Tepco nařídil, aby prozkoumala možnosti úniku. Předtím společnost Tepco tvrdila, že neexistují dostatečné důkazy o tom, že by vysoké koncentrace cesia byly spojeny s úniky podzemních vod z elektrárny do moře.

Společnost uznala, že kontaminovaná voda z reaktorů prosakuje prostřednictvím podzemních kanálků do moře, avšak prohlásila, že testy odebraných vodních vzorků naznačují, že dopad úniku je regulován náplavovou bariérou, která byla postavena okolo reaktorů, neboť nenalezla žádné významné navýšení úrovně radioaktivity v mořské vodě.

Nicméně v dubnu letošního roku firma přiznala, že do země mohlo uniknout až 120 tun radioaktivní vody ze zásobní nádrže. Dříve v tomto měsíci testy podzemních vod ukázaly, že hladina cesia 134 v nich za několik posledních dnů stoupla více než 110 krát. K zabránění dalšímu prosakování podzemních vod do moře injektuje společnost Tepco do části hráze oddělující moře od havarované jaderné elektrárny křemičitan sodný, který zpevní větší část hráze, uvedla tisková agentura Reuters.

Firma Tepco se rovněž snaží udržet všechnu radioaktivitu uvnitř areálu elektrárny. Pracovníci dne 24. listopadu už podruhé v tomto týdnu nahlásili páru uvnitř třetího bloku elektrárny. Společnost nyní prošetřuje původ páry, přičemž prvotní zjištění naznačují, že jejím zdrojem by mohla být dešťová voda.

„Myslíme si, že je možné, že dešťová voda si našla cestu skrz reaktorovou budovu, a poté, co spadla na nádobu primárního kontejnmentu, která je horká, se vypařila,“ uvedl podle tiskové agentury Reuters tiskový mluvčí společnosti Tepco Maymi Yoshida.

Páry stoupající ze třetího bloku si všimla pracovní skupina, která odstraňovala kontaminované sutiny ze zařízení. „Všechny práce na odstranění sutin byly pozastaveny,“ uvedl mluvčí firmy Tepco pro deník The Daily Telegraph. „Měřením jsme potvrdili, že hladina radioaktivity okolo tlakové komory zůstala neměnná a rovněž jsme byly schopni potvrdit, že reaktor i nadále zůstává v podkritickém stavu.“

Incident podtrhuje obavy a výzvy spojené s likvidací havarované jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, včetně problémů s nakládáním s radioaktivní vodou používanou pro ochlazení natavujících se jaderných reaktorů. Společnost Tepco od havárie v březnu roku 2011 do reaktorů nahnala tisíce galonů vody, likvidace této vody s radioaktivním obsahem nyní představuje jeden z hlavních problémů.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..