Čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) podepsala s francouzskou jadernou skupinou Areva předběžnou dohodu o možném partnerství. Podle této dohody by mohla čínská firma ve francouzském podniku koupit podíl. Tuto informaci oznámila dne 2. listopadu skupina Areva.

Partnerství by se mohlo týkat například spolupráce při těžbě uranu a dalších činnostech, které souvisejí s tímto radioaktivním prvkem. Agentura Reuters napsala, že aktivity v oblasti jaderných reaktorů, které podnik Areva prodává francouzské elektrárenské společnosti EDF, však součástí dohody nejsou.

Francouzská společnost se k věci vyjádřila takto: „Posílení spolupráce s čínskými partnery je faktorem potřebným pro budoucí úspěch Arevy.“ Zpráva o předběžné dohodě týkající se možného partnerství s firmou CNNC a jejím podpisu přišla v době, kdy je francouzský prezident François Hollande na návštěvě v Číně.

Podnik Areva, který je z většinového podílu ve vlastnictví státu, prodělal v loňském roce 4,8 miliardy eur (130 miliard Kč). Ztrátový byl již čtvrtým rokem za sebou. Společnost se potýká s poklesem zájmu o jadernou energetiku. Ten je patrný od nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, ke které došlo v roce 2011. O výstavbu jaderných elektráren jeví v současné době zájem především asijské země. Zde však společnost Areva musí čelit silné konkurenci čínských, jihokorejských a ruských firem.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..