Británie se stane první vyspělou zemí, jejíž elektrárna bude hostit Čínou navržený jaderný reaktor. Tento krok přitahuje jak chválu, tak kritiku ze strany místních občanů.

AIR Security 2
K současné elektrárně Hinkley Point by se již brzy měly přistavovat dva nové bloky s reaktory typu EPR (zdroj: www.westerndailypress.co.uk)

Dne 21. října dosáhli britský premiér David Cameron a čínský prezident Si Ťin-pching (pinyin: Xi Jinping) dohody o účasti Číny na řadě projektů – jak v oblasti jaderné energetiky, tak na dalších vysoce postavených projektech.

Nejprominentnější podepsaná dohoda je o výstavbě vyspělého reaktoru podle projektu Hualong One v jaderné elektrárně Bradwell nacházející se v jihovýchodní Anglii. Na návrhu reaktoru se podílelo několik čínských společností, včetně státem vlastněného podniku China General Nuclear Power. Reaktor bude postaven ve spolupráci s francouzskou energetickou společností Electricite de France.

Dohody bylo rovněž dosaženo se společností EDF, a to konkrétně o tom, že čínské společnosti budou financovat část jaderné elektrárny Hinkley Point na jihozápadu Anglie. Podnik China General přispěje 6 miliard liber (228,16 miliard korun) na projekt výměnou za 33,5% podíl.

Ekologičtí aktivisté a další protestující proti jaderné energetice reagovali tím, že zahájili kampaň proti tomuto plánu. Osmatřicetiletý aktivista, který byl v JE Hinkley Point od 19. října, obvinil vládu ze zavádění riskantních technologií. Protestující tvrdí, že Downing Street by neměla nechat Peking určovat britskou politiku jaderné energetiky.

Nové pracovní možnosti?

Ostatní žijící v blízkosti elektrárny byli oznámením potěšeni. Osmapadesátiletý inženýr Eddie Higgins řekl, že je rád, že bude moci konečně začít znovu vydělávat peníze.

Příležitosti okolo jaderné elektrárny Hinkley Point pozvolna upadaly. Některá zastaralá zařízení z éry šedesátých let byla stržena, avšak provozovatel elektrárny nebyl schopen vybudovat nové, a to z důvodu nedostatku finančních prostředků. Od jara neproběhly žádné výstavby, protože se společnost EDF, která má projekt na starosti, snažila o restrukturalizaci svého podnikání.

Investice čínských peněz a výstavba první nové jaderné elektrárny po třiceti letech ve Velké Británii, která by měla začít během několika týdnů, bude velkou podporu pro společnost.

Nicméně někteří obyvatelé se obávají dlouhodobých dopadů.

Higgins, jehož syn a vnuk jsou také inženýři, je znepokojen tím, že jakmile nové zařízení přejde do provozu, čínská společnost pošle své vlastní inženýry a manažery, aby ji provozovali. Dále uvedl, že se obává, že v Británii nic nezůstane – žádná technologie nebo lidské zdroje – jakmile začneme být závislí na zahraničních provozovatelích pro tak základní infrastrukturu jako je jaderná energetika.

Podle posledního průzkumu ekologické skupiny Greenpeace 29 % dotázaných podpořilo projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C, 34 % lidí uvedlo, že je proti. Ti, kteří jsou proti projektu, říkají, že mají obavy o bezpečnost a zabezpečení projektu. Pocit zranitelnosti je nevýhodou čínské investice do britské ekonomiky.

Indií založená společnost Tata Steel oznámila dne 27. října, že plánuje odstavit několik závodů ve Spojeném Království. Snižování stavů je obecně přičítáno nárůstu dovozu čínské oceli do Evropy. Kromě společnosti Tata ještě další dva výrobci oceli za poslední měsíc zrušili několik tisíc pracovních míst.

Uprostřed rostoucí kritiky za údajný ztrátový vývoz oceli, „Čína přijala řadu kroků ke snížení nadbytečné kapacity,“ oznámil čínský prezident Si na tiskové konferenci po summitu.

Británie zažila stabilní růst díky přílivu kvalifikovaných pracovníků, zbožím a investic z celého světa prostřednictvím otevřeného obchodu a zahraničních investičních politik zřízených premiérkou Margaret Thatcherovou v 80. letech 20. století.

Avšak tento postoj učinil Velkou Británii více citlivou na ekonomické výkyvy v zámoří. Britský hrubý domácí produkt rostl tempem 2,4 % v roce 2015, což bylo nejrychleji z jakékoliv země G-7. Největším zdrojem tohoto růstu však není lepší produktivita, ale vyšší ceny aktiv, které zaznamenaly nárůst z důvodu přílivu kapitálu ze zahraničí.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..