Akcionáři rumunské státní jaderné společnosti Nuclearelectrica schválili dohodu se společností China General Nuclear Power Corporation (CGN) týkající se rozvoje, výstavby, provozu a případného vyřazení dvou nových bloků – třetího a čtvrtého bloku – v jaderné elektrárně Cernavoda.

nuc_1_cernavoda_1
JE Cernavoda (zdroj: www.tractebel-engineering-gdfsuez.com)

Vlastnictví elektrárny je rozděleno mezi: rumunské ministerstvo energetiky, které drží podíl o velikosti 82,48 %; rumunský investiční fond Fondul Proprietatea, který vlastní 9,10 %; a zbývající podíl 8,42% spravují „ostatní investoři“. Fond Fondul Proprietatea obchoduje na bukurešťské burze od ledna 2011.

Rumunsko a Čína podepsaly dohodu o záměru v listopadu 2013, stejně jako řadu dvoustranných dohod, včetně memoranda o porozumění (MOU) o mírovém využívání jaderné energie. Toto memorandum rumunská vláda schválila v září 2015.

Daniela Lulache, generální ředitelka společnosti Nuclearelectrica, uvedla, že projekt Cernavoda je prioritním investičním rozhodnutím, které „na jedné straně zajistí dlouhodobou bezpečnost dodávek, energetickou nezávislost, vyvážený a stabilní energetický mix schopný splnit cíle dekarbonizace; a na druhé straně zvýší hodnotu majetku společnosti Nuclearelectrica a zlepší její finanční růst“.

Další fáze bude zahrnovat jednání a dokončení dohody s investory a stanovy společnosti. Cílem bude vytvořit novou projektovou společnost pro výstavbu a dokončení třetího a čtvrtého bloku JE Cernavoda.

Jaderná elektrárna Cernavoda v současné době provozuje dva těžkovodní tlakové reaktory Candu 6 dodané společností Atomic Energy of Canada Ltd a postavené kanadsko-italským konsorciem AECL a Ansaldo. První blok byl spuštěn v roce 1996, ale práce na dalších čtyřech blocích byly pozastavena již v roce 1991. Druhý blok nakonec začal provoz v roce 2007. Snaha o pokračování v práci na třetím bloku JE Cernavoda začala v roce 2002. V rámci nového projektu byla v roce 2009 založena společnost Energonuclear, která má dohlížet na dokončení bloků číslo 3 a 4. Počáteční partneři – společnosti GDF Suez, ČEZ, RWE Power a Iberdrola – postupně od projektu odstoupili a společnost je v současné době z 84,65 % vlastněna společností Nuclearelectrica, která hledá nové investory.

V červenci 2014 výrobce reaktorů Candu Energy řekl, že oba plánované bloky by rovněž mohly obsahovat reaktory CANDU 6, téměř identické jako ty ve stávajících blocích. Společnost rovněž uvedla, že podepsala „exkluzivní“, a závaznou dohodu se společností China Nuclear Power Engineering Company, dceřinou společností firmy CGN, o spolupráci na výstavbě třetího a čtvrtého bloku JE Cernavoda.

Podle nové dohody přispěje společnost Nuclearelectrica částkou 2 miliony euro (54 miliony korun), aby získala 49% podíl v akciové společnosti, která bude stavět nové bloky, přičemž společnost CGN bude vlastnit podíl o velikosti 51 %. V dokumentu je stanoveno, že účast společnosti CGN na základním kapitálu akciové společnosti bude představovat nejméně 51 % a společnost Nuclearelectrica neklesne pod 30 %. Společnost CGN převezme hodnotu investic společnosti Nuclearelectrica svojí dceřinou společností EnergoNuclear (EN) prostřednictvím sloučení absorpcí.

Náklady na projekt dvou nových reaktorů byly v říjnu loňského roku odhadnuty na 6,45 miliard euro (175 miliard korun), ale studie proveditelnosti je třeba ještě revidovat.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..